درد آرنج بیماری شایعی است که باعث درد و ناتوانی در افراد زیادی می شود. این بیماری بعلت فراوانی در وزرزشکاران تنیس باز بنام آرنج تنیس بازان معروف شده اما در تمام افراد بخصوص افرادی که بر روی آرنج فشار وارد می سازند دیده می شود.

علت آرنج تنیس بازان

افرادی که با دست کار می کنند و حرکاتشان تکراری است دچار این حالت می شوند مثلا در افرادی که شستشو بخصوص چلاندن و پیچاندن را انجام می دهند زیاد دیده می شود. بلند کردن اجسام به شکل ناصحیح موقع خرید نیز یکی دیگر از علل این حالت است. برخی افراد دچار وسواس می باشند و کارهای تکراری شست و شو را انجام می دهند. این افراد نیز مستعد بیماریهای مختلف از جمله آرنج تنیس بازان می باشند.

آرنج درد

بیماری های که ممکن است اشتباه شوند

علل مختلفی باعث درد آرنج می شوند. یکی از شایعترین علل آن که بطور شایعی توسط پزشکان به آن دقت نمی شود درگیری عصب گردنی است که در آرنج حس می شود. گاهی درد تیر کشنده نبوده و مشکل گردن خود را در آرنج نشان می دهد.

متحصصین طب فیزیکی بیشتر با این یافته آنا می باشندو بیماران مدتها حتی برای چند سال با تزریق و فیزیوتراپی آرنج و حتی گچ گرفتن آرنج و یا جراحی هنوز درد آرنج دارند ولی درمان مشکل در گردن با عث درمان سریع درد آرنج می شود. علت آن لزوما دیسک گردن نیست بلکه درگیری مفاصل گردن می تواند خود را به این حالت نشان دهد.

یکی از علل درد ارنج که کمتر شناخته شده اما در اکثر کتابها موجود است درگیآرنج تنیس بازانری عصب رادیال در پشت ساعد است. نوار عصب و عضله می تواند به افتراق این حالت کمک کند.

تشخیص

تشخیص این بیماری بر اساس معاینه است در صورت شک به علل دیگر تسهای تشخیصی مثل عکس ساده و نوار عصب درخواست می شود.

درمان بیماری آرنج تنیس بازان

درمان این بیماری اکثرا با درمانهای طب فیزیکی انجام می شود و شامل موارد زیر است:

۱٫ ابتدا سعی می کنیم فشار کار را کم کنیم و نحوه گرفتن و بلند کردن اشیا را به بیمار پاموزش دهیم.

۲٫ ماساژ می تواند به درمان بیماری کمک نمایید

۳٫ بعد از کم شدن علایم بیمار بتدریج ورزشهایی برای تقویت تاندون و عضله باید شروع شود. این ورزشها جلوی عود بیماری را می گیرند.

شوک ویو تنیس البو

۴٫ تزریق پی ار پی در موارد مزمن کمک کننده است

۵٫ تزریق کورتون می تواند باعث کاهش درد شود اما باید همراه با ورزشهای مناسب باشد

۶٫ بستن بریس یا همان آرنج بند مخصوص: بریس آرنج تنیس بازان حدود ۷-۶ سانتیمتر پهنا دارد و باید آنرا طوری بست بلکه حدود دوونیم سانتیمتر زیر محل درد آن بسته شود. بیس باید محکم بسته شود اما نه آنقدر محکم که باعث درد و تورم درد دست شود

۶. استفاده از شاک ویو تراپی در موارد مزمن موثر است

۷. گاهی از چسب درمانی برای درمان آرنج تنیس بازان استفاده می شود.

۸. استفاده از لیزر در موارد حاد و درد شدید باعث کاهش درد می شود

۹. فیزیوتراپی

۱۰. دارو: دارو های ضد التهاب در موارد حاد و تزریق بوتاکس در موارد مزمن کمک کننده است.

آرنج تنیس بازان ( التهاب‌ نواحی‌ استخوانی‌ آرنج‌)

بیماری‌ آرنج‌ تنیس‌بازان‌ عبارت‌ است‌ از التهاب‌ نواحی‌ استخوانی‌ آرنج‌. عضلات‌، تاندون‌ها و اپی‌کوندیل‌ (یک‌ برجستگی‌ استخوانی‌ در سطح‌ خارجی‌ آرنج‌ که‌ در آنجا عضلات‌ ساعد به‌ استخوان‌ بازو می‌چسبند) آرنج‌ را درگیر می‌کند. بیشتر، بزرگسالان‌ (۴۰-۲۰ ساله‌) را مبتلا می‌کند.
علایم‌ شایع‌
درد و حساسیت‌ به‌ لمس‌ در اپی‌کوندیل‌
مشت‌ ضعیف‌
درد در هنگام‌ حرکات‌ پیچشی‌ دست‌ یا بازو مثلاً حین‌ استفاده‌ از پیچ‌گوشتی‌ یا بازی‌ تنیس

علل‌
پارگی‌ نسبی‌ تاندون‌ یا کشیده‌ شدن‌ تاندون‌ روی‌ استخوان‌ به‌ علت‌:
استرس‌ مکرر مزمن‌ بر بافت‌هایی‌ که‌ عضلات‌ ساعد را به‌ ناحیه‌ آرنج‌ وصل‌ می‌کنند.
کشیدگی‌ ناگهانی‌ ساعد
عوامل تشدید کننده بیماری
شغل‌هایی‌ که‌ مستلزم‌ حرکات‌ شدید یا مکرر ساعد باشند مثل‌ مکانیکی‌ یا درودگری‌
شرکت‌ در ورزش‌هایی‌ که‌ مستلزم‌ حرکات‌ شدید یا مکرر ساعد باشند مثل‌ تنیس‌
وضعیت‌ فیزیکی‌ نامناسب‌
پیشگیری‌
تا وقتی‌ که‌ در شرایط‌ عالی‌ قرار بگیرید، ورزش‌هایی‌ مثل‌ تنیس‌ را به‌ مدت‌ طولانی‌ انجام‌ ندهید.
راکت‌های‌ تنیس‌ می‌توانند آرنج‌ تنیس‌بازان‌ را بدتر کنند. انتخاب‌ اندازه‌ یا نوع‌ متفاوت‌ (بزرگ‌تر، قابل‌ انعطاف‌تر، دسته‌ بزرگتر) ممکن‌ است‌ کمک‌کننده‌ باشد.
اگر به‌ تازگی‌ یادگیری‌ تنیس‌ را آغاز کرده‌اید، از فرد متخصص‌ کمک‌ بگیرید. روش‌ و وضعیت‌ قرارگیری‌ در پیشگیری‌ از آسیب‌ها مهم‌ هستند.
برای‌ افزایش‌ تدریجی‌ قدرت‌ خود، از تمرینات‌ وضعیت‌ دهنده‌ ساعد استفاده‌ کنید.
قبل‌ از شرکت‌ در ورزش‌ها به‌ ویژه‌ رقابت‌ها، به‌ آهستگی‌ و به‌طور کامل‌ خود را گرم‌ کنید.
عواقب‌ مورد انتظار
معمولاً قابل‌علاج‌ است‌ اما درمان‌ ممکن‌ است‌ ۶-۳ ماه‌ زمان‌ ببرد.
عوارض‌ احتمالی‌
پارگی‌ کامل‌ رباط‌ که‌ برای‌ ترمیم‌ نیازمند جراحی‌ است‌.
درمان‌
اصول‌ کلی‌
آزمون‌های‌ تشخیصی‌ معمولاً لازم‌ نیستند ( رادیوگرافی‌ معمولاً همیشه‌ منفی‌ است‌).
برای‌ تسکین‌ درد از گرما یا یخ‌ استفاده‌ کنید. از پوشش‌های‌ مرطوب‌ و گرم‌، لامپ‌ گرمادهنده‌ یا غوطه‌ور شدن‌ در گرداب‌ یا کمپرس‌ سرد یا کیسه‌ یخ‌ (هر کدام‌ مؤثرتر به‌ نظر برسد) استفاده‌ کنید.
ممکن‌ است‌ درمان‌های‌ دیامتری‌، فراصوت‌ یا ماساژ دریافت‌ کنید.
این‌ موارد به‌ تسکین‌ سریع‌تر علایم‌ و بهبودی‌ کمک‌ می‌کند:
ماساژ درمانی‌
ممکن‌ است‌ مجبور باشید برای‌ بی‌حرکت‌ کردن‌ آرنج‌ از یک‌ اسپلینت‌ ساعد استفاده‌ کنید. **در زمان‌ استفاده‌ از اسپلینت‌، ورزش‌ زیر را ۴-۳ بار در روز انجام‌ دهید: بازوهای‌ خود را بکشید؛ مچ‌ دست‌ خود را خم‌ کنید؛ سپس‌ پشت‌ دست‌ خود را روی‌ یک‌ دیوار فشار دهید. آن‌ را به‌ مدت‌ یک‌ دقیقه‌ نگه‌ دارید.
در صورت‌ شکست‌ سایر روش‌های‌ درمانی‌ ممکن‌ است‌ آزاد کردن‌ تاندون‌ در اپی‌کوندیل‌ با جراحی‌ لازم‌ باشد.
استفاده‌ از تسمه‌ آرنج‌ تنیس‌بازان‌ را هنگام‌ از سرگیری‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری طبیعی‌ پس‌ از درمان مدنظر قرار دهید.
داروها
داروهای‌ ضد التهاب‌ غیراستروییدی‌ برای‌ کاهش‌ التهاب‌
تزریق‌ بی‌حس‌ کننده‌ها یا داروهای‌ کورتیزونی‌. کورتیزون‌ التهاب‌ را کاهش‌ می‌دهد و بی‌حس‌ کننده‌ها موقتاً درد را تسکین‌ می‌دهند.
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
تا زمان‌ محو علایم‌، فعالیتی‌ را که‌ باعث‌ ایجاد آرنج‌ تنیس‌بازان‌ بود، تکرار نکنید. سپس‌ به‌ تدریج‌ پس‌ از وضعیت‌گیری‌ مناسب‌، فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری طبیعی‌ خود را از سر بگیرید.
رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد.
درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان‌ علایم‌ آرنج‌ تنیس‌بازان‌ را داشته‌ باشید.
اگر علی‌رغم‌ درمان‌، علایم‌ ظرف‌ ۲ هفته‌ بهبود نیابند.

 

آرنج تنیس بازان (تنیس البو Tennis elbow

آرنج تنیس بازان
(تنیس البو 
Tennis elbow)

  آرنج تنیس بازان یک بیماری شایع است که باعث درد آرنج می شود و به این خاطر به این اسم معروف شده که در بازیکنان تنیس زیاد دیده می شود، ولی اگر تمام بیماران را در نظر بگیریم معلوم می شود که بیشتر بیماران، ورزشکار نیستند و از میان ورزشکاران هم تعداد کمی واقعاً تنیس باز می باشند. این بیماری در زن و مرد مساوی است و درهر هر سنی هم دیده می شود، ولی سن شایع آن ۵۰ تا ۶۰ سالگی است. اسم دیگر این بیماری ” اپی کوندیلیت لترال Laterl Epicondylitis ” است. محل درد روی برجستگی انتهای استخوان بازو در سمت بیرونی آرنج است، یعنی اگر ایستاده باشیم و کف دست رو به جلو باشد، طرفی ازآرنج درناک است که در انتهای زیر سر شانه است، نه سمتی که در انتهای زیر بغل است. درد معمولاً در همان سمت، به پشت ساعد هم تیر می کشد و بیمار موقع انجام کارهای دستی احساس درد دارد. بیشترین درد درست روی همان برجستگی و یا ۴-۳ میلیمتر پایین تر از آنست.

علت بیماری

  علت اصلی این بیماری کار یا ورزش زیاد با دست است، بخصوص فعالیتهایی که در آنها مچ دست خیلی خم و راست می شود مثل شستن لباس با دست، آرایشگری و… . زمینه ژنتیک و ارثی هم ممکن است دخالت داشته باشد.

  پشت ساعد گروهی از عضلات هستند که تاندون یک سر آنها با هم به برجستگی مزبور وصل می شود و تاندون سر دیگر آنها به پشت مچ دست و انگشتان متصل می شود. کار این عضلات بالا بردن مچ دست و انگشتان به سمت عقب است. وقتی این عضلات در بعضی حالاتی که ذکر شد خیلی مورد استفاده قرار گیرند (Overuse) در محل اتصال تاندون آنها به برجستگی خارجی آرنج تغییراتی رخ می دهد که شبیه التهاب، ورم، ریش ریش شدن، پارگی های کوچک و تغییر قوام تاندون ( Degeneration ) است و باعث درد می گردد که بیماری آرنج تنیس بازان نام دارد.

       زمینه بیماریهای روح و عصبی مثل افسردگی های واضح یا پنهان و نیز اضطراب هم مؤثر است، و در این گروه از بیماران لازم است زمینه بیماری روحی و عصبی هم درمان شود و گرنه با درمان خود ضایعهآرنج و بدون درمان زمینه عصبی و روحی، معمولاً نتیجه خوب بدست نمی آید، حتی اگر بیمار جراحی گردد.

بیماری های مشابه

  چند بیماری دیگر هم هست بطور شایع درد سمت خارج آرنج می دهند: ۱) سندرم گیر کردن عصب رادیال ( سندرم تونل رادیال Radial Tunnel Syndrome ) یا شاخه بین استخوانی خلفی آن که معمولاً درد آنها کمی پایین تر، یعنی ۴-۳ سانتیمتر ( در آرنج تنیس بازان ۴-۳ میلیمتر بود) پایین تر از برجستگی مذکور احساس می شود. معمولاً با معاینه و گرفتن نوار عصب (EMG  و NCV ) پزشک آنرا تشخیص می دهد و درمانش هم تا حدود زیادی با آرنج تنیس بازان متفاوت است. ۲) آرتروز آرنج بویژه آرتروز سمت خارجی آرنج که درد آن بیشتر در عقب و خارج مفصل است و با معاینه و گرفتن عکس تشخیص داده می شود و درمان خاص خود را هم دارد. ۳) ناپایداری یا همان لق زدن مفصل آرنج بدنبال آسیب های قبلیآرنج ۴) کندگی و یا آسیب های غضروف داخل مفصل آرنج.

   در ۵ درصد موارد بیماری آرنج تنیس بازان با سندرم تونل رادیال با هم و همزمان وجود دارند و باید هر دو را درمان کرد.

تشخیص آرنج تنیس بازان

  تشخیص این بیماری اصولاً با معاینه توسط پزشک است، ولی برای رد کردن سایر بیماری هایی که علائم مشابه دارند ممکن است عکس ساده و در موارد بسیار نادری باز هم برای رد کردن سایر تشخیصها MRI، نوار عصب و … هم درخواست شود. مثلاً برای رد کردن بیماری (سندرم) گیر کردن عصب رادیال، نوار عصب گرفته می شود.

درمان بیماری آرنج تنیس بازان

  درمان ممکن است به دو صورت غیر جراحی و جراحی باشد.

درمان غیر جراحی

  اوایل سعی می شود که با این روش بیمار را درمان کرد و اگر جواب نداد جراحی می کنیم. درمان غیر جراحی شامل این موارد است: ۱) کم کردن کار و فشار ورزشی ۲) بستن بریس یا همان آرنج بند مخصوص به نام های Tennis Elbow brace یا Tennis Elbow Support  و یا Tennis Elbow Strap معروف است. ۳) فیزیوتراپی و ورزش درمانی ۴) گاهی تزریق کورتون که معمولاً پس از آن گچ گیری هم انجام می شود. برای تزریق کورتون معمولاً آنرا با ماده بی حسی هم مخلوط می کنند که درد ناشی از تزریق کم شود. در این بیماری بیش از یک یا دو تزریق توصیه نمی شود و بهتر است فاصله دو تزریق ۳-۲ ماه باشد. ۵) بندرت ممکن است تزریق چند سی سی از خون خود بیمار به محل ضایعه بیماری را کنترل کند. ۶) گاهی پس از تزریق ماده بی حسی و یا زیر بیهوشی، مچ دست را با قدرت و شدید خم می کنند تا پارگی های کوچکی در محل ضایعه ایجاد شود و روند التیام و بهبودی تسریع گردد.

  بریس آرنج تنیس بازان حدود ۷-۶ سانتیمتر پهنا داشته و باید آنرا طوری بست که روی نقطه حداکثر درد نباشد، بلکه حدود یک پهنای انگشت زیر آن بسته شود. بهتر است شبانه روز بسته باشد و اگر بیمار تحمل نکند میتواند شبها آنرا باز کند؛ میزان سفت کردن آن باید به حدی باشد که محکم در محل خود بنشیند ولی نباید آنقدر سفت شود که باعث تورم دست، یا سیاهرگهای آن و یا درد دست شود. داخل این بریس یک قسمت برجسته وجود دارد که باید درست در امتداد برجستگی دردناک سمت خارج آرنجقرار گیرد و اگر روی ساعد چرخید باید چرخش آنرا اصلاح کرد.

اگر همه این درمانها با هم و کامل و حدود ۶ ماه مداوم و پشت سر هم انجام شوند حدود ۹۰ درصد موفقیت دارند، یعنی در بهترین شرایط هم ۱۰ درصد بیماران بهبودی پیدا نمی کنند و باید جراحی شوند. البته همانطور که ذکر شد چه در درمان جراحی و چه غیر جراحی اگر بیمار مشکل روحی – روانی مثل افسردگی یا اضطراب و … دارد باید درمان شود و گرنه نتیجه درمان خوب نخواهد بود.

درمان جراحی

 بطور متوسط و در خوشبینانه ترین حالت ۱۰ درصد بیماران نیاز به جراحی خواهند داشت و اگر جراحی نکنند دردشان دائمی باقی می ماند. موفقیت درمان جراحی هم حدود ۹۰ درصد است، یعنی ۲-۱ درصد بیماران با جراحی هم بهبود نمی یابند که خود دلایل خاصی دارد مثل تشخیص ناصحیح، زمینه بیماری های روحی – روانی، طریقه نادرست عمل جراحی و… . در هر صورت در بعضی از بیماران هیچ دلیلی بر عدم پاسخ کافی یافت نمی شود.

  در عمل جراحی با یک برش کوچک روی برجستگی مزبور قسمتهای تغییر یافته تاندون های درگیر برداشته می شود و دو طرف آن به یکدیگر دوخته می شود و گاهی بخشی از رباط حلقوی که در مجاورت آن قرار دارد هم برداشته می شود و … . پس از عمل هم معمولاً مدتی فیزیوتراپی و ورزش درمانی و پرهیز از کارهای سنگین لازم است، و از سه ماه تا یک سال طول می کشد که بیمار به حداکثر میزان بهبودی برسد.

شکستگی و دررفتگی آرنج باعث تغییر شکل دست حادثه دیده می‌شود

همزمان شکستگی و دررفتگی در آرنج ممکن است در خون‌رسانی به اندام مزبور ایجاد مشکل کند،  معمولا در چنین وضعیتی قطعات شکستگی به قدری نامطلوب و مفصل به اندازه شکستگی وخیم است که احتمال تغییر شکل دست هم در آن داده می‌شود و این خطر وجود دارد که دست حادثه دیده و یا خود انسان را دچار ناتوانی کند.

این جراح ارتوپدی در مورد آسیب مشترک شکستگی و دررفتگی در اندام تحتانی نیز گفت: شکستگی و دررفتگی در اندام تحتانی ممکن است در موارد شدید جان فرد صدمه دیده را نیز به مخاطره بیندازد.

از جمله مشکلاتی که در اثر حوادثی مانند تصادفات به وجود می‌آید و با شکستگی استخوان، پارگی تاندوم‌ها و پارگی عروق در اندام تحتانی مشخص می‌شود در «زانو» اتفاق می‌افتد که از جمله دشوارترین مباحث در ارتوپدی است. مشکلات مربوط به عضو زانو، اورژانس‌ ارتوپدی است و تشخیص صحیح و بموقع پزشک را می‌طلبد.

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران در مورد حساسیت آسیب‌های زانو توضیح داد: زانو مفصلی است که تنها به وسیله بافت‌های اطراف نگهداری می‌شود و وقتی این مفصل دچار حادثه دیدگی می‌شود با پارگی تاندوم‌ها و … زانو دیگر در جای خود قرار نگرفته و از حالت طبیعی‌اش خارج می‌شود.

وقتی زانو گرفتار چنین وضعیتی می‌شود، هرگونه فشار به شریان یا رگ خون دهنده پا ممکن است رگ یاد شده را پاره کرده و یا موجب انسداد آن شود. در نتیجه خون به پا نمی‌رسد و ممکن است پا بعد از چندین ساعت که معمولا بیشتر از شش ساعت هم طول نمی‌کشد به مرحله مرگ بافتی یا نکروز برسد.

وخامت و ضریب خطر بالای صدمه‌های احتمالی به مفاصلی همچون زانو و آرنج را دلیل اهمیت جایگاه اورژانس ارتوپدی و انجام اقدامات سریع در این زمینه‌ها دانست و توصیه کرد: اولین اقدام عملی در رویارویی با این موقعیت‌ها این است که به هیچ وجه به عضو آسیب دیده دست نزده و به اورژانس اطلاع داده شود.

اگر فرد حادثه دیده در مکانی بود که به پزشک دسترسی نداشت لازم است عضوی که دچار شکستگی شده است با وسیله‌ای بی‌حرکت نگه داشته شود و سپس به اولین مرکز درمانی منتقل شود.

خوشبختانه امروز حتی در دورترین نقاط ایران هم پزشک حضور دارد و می‌تواند پس از انجام مراحل اولیه و تشخیص درمانی، بیمار را به مراکز جراحی ارتوپدی و یا عروق ارجاع دهد. می‌توان گفت حتی در بدترین شرایط ممکن برای عضو دچار حادثه دیده ۹۰ درصد آسیب دیدگان از ناحیه مفاصل آرنج و زانو به طور کامل درمان می‌شوند.

 

علل و درمان درد آرنج

 

مفصل آرنج بعنوان یک مفصل مهم در اندام فوقانی از سه استخوان بازوییhumerusدر بالا و استخوانهای ساعد(زند زیرین وزبرین یا radius & ulnar)در پایین تشکیل می شود.

در قسمت استخوان بازویی اپی کوندیل داخلی و خارجی و بین این دو اپی کوندیل قسمت قرقره ای شکل بنام تراکلیاTracleaقرار دارد.حرکت مفصل آرنج عمدتا در حول این قسمت قرقره ای شکل و زند زیرین یعنی قسمت استخوان اولنا انجام می شود.قسمت قرقره ای یا تراکلیا به همراه بخش اولنار دارای پوشش غضروفی بوده و مفصلی را بوجود می آورد که خمیدگی و راست کردن ساعد را انجام می دهد فراهم می آورد.

البته قسمت استخوان رادیوس نیز پوشش غضروفی دارد. پوششی بنام کپسول دور مفصل آرنج را می پوشاند قسمت داخلی کپسول لاله بنام بافت سینوویال وجود دارد که وظیفه آن ترشح مایع سینوویال است این مایع در واقع از مواد لزجی وچسبنده تشکیل می شود که موجبات تسهیل حرکت مفصل را ف فضای مفصلی آرنج بسیار کم بوده و لذا این مفصل را مفصلی حساس به ضایعات نموده است فضای کم این مفصل درمان آنرا را نیز سخت تر از مفاصل دیگر کرده است.

بین و استخوان اولنار و رادیال دو مفصل یکی در قسمت پایین نزدیک مچ دست و دیگری در قسمت بالا در نزدیکی آرنج با نام مفصل رادیو اولنار وجود دارد که نقش آن ایجاد حرکت چرخشی به داخل(پروناسیون) و حرکت به بیرون (سوپیناسیون) ساعد می باشد.

چند بورس در اطراف آرنج وجود دارد .بورسها فضاهایی بین تاندونها و استخوانها هستند که موجبات حرکات عضلات را فراهم می آورد.

تاندونهای اطراف آرنج در قسمت اپی کوندیل خارجی و داخلی می چسبد.

از قسمت اپی کوندیل داخلی عصب اولنار عبور می کند این عصب همان عصبی است که وقتی آرنج شما به جایی برخورد می کند حالت برق گرفتگی ایجاد می کند.یکی از مشکلات آرنج فشار روی این عصب در قسمت داخلی آرنج است که معمولا در کابران کامپیوتر و تاپیستها بدلیل طرز قرار گرفتن آرنج روی میز و تحت فشار قرار گرفتن این عصب بوجود می آید.فشار روی این عصب خواب رفتگی و گز گز انگشت چهارم و پنجم دست را ایجاد می کند.

عصب مهم دیگر که ازقسمت جلوی آرنج عبور می کند عصب مدیان است که حس انگشت شست دوم و سوم و نیمی از چهارم را فراهم می کند.

آرنج مفصلی است که اجازه بلند کردن و پایین آوردن اشیائ و چرخش به داخل و خارج دست را میسر می کند.

درد آرنج در اثر علل تاندونی عضلانی ویا استخوانی ایجا د می شود.معمولا شدت درد زیاد نیست ولی اهمیت زیادی دارد.درد آرنج یکی از علل شایع درد می باشد که در اکثر موارد به آن توجه نمی شود و یا فراموش می شود

علل درد آرنج:

التهاب اپی کوندیل خارجی یاسندروم آرنج تنیس بازان

التهاب اپی کوندیل داخلی یا سندروم آرنج گولف بازان

رادیال تانل سیندروم یا فشار روی عصب رادیال

فشار روی عصب اولنار

بورسیتها

نقرس

آرتریتها

شکستگیها درفتگیها و تروماهای اطراف آرنج

دردهای ارجاعی(دردهای ناشی از فشار روی اعصاب ناحیه گردن،دردهای ناحیه شانه وکتف)

شایعترین علت درد آرنج التهاب تاندون در قسمت بیرونی می باشد که تحت عنوان سندروم آرنج تنیس بازان برای اولین بار مطرح شد.این سندروم در اثر فشار ناگهانی و یا تدریجی روی آرنج بوجود می آید.درد در ناحیه داخلی آرنج نیز شایع است.این درد بندرت در اثر فشار روی عصب رادیال دست ایجاد می شود .درد در اثر در رفتگی استخوان و یا کشیدگی عضلات نیز می تواند بروز کند.بورسیت و آرتروز نیز از عوامل نه چندان شایع درد آرنج است.(به بورسیت در سایت تبسم مراجعه کنید مراجعه کنید کلینیک تخصصی کمر زانو وشانه

شناخت علت درد و داشتن استراتژی صحیح در درمان آن از مزمن شدن این درد پیشگیری می کند ولی غالبا این درد طولانی شده وتبدیل به حالت مزمن می شود.کار با کامپیوتر درد در ناحیه داخلی را ایجاد می کند و اغلب روی عصب اولنار در ناحیه آرنج مشکل ایجاد می کند

شایعترین علت درد آرنج اپی کوندیلیت خارجی یا سندروم آرنج تنیس بازان است:

این بیماری در اثر استفاده زیاد از عضلات مچ دست که به قسمت اپی کوندیل خارجی استخوان بازو می چسبد ایجاد شده و در واقع التهاب محل چسبندگی عضلات مچ دست به قسمت اپی کوندیل خارجی است.این بیماری یا اختلال در ورزش تنیس شایع است .در کسانیکه با دست زیاد کار می کنند و بخصوص حمل اشیائ را انجام می دهند نیز شایع است . مانند افرادیکه کار تاسیساتی انجام می دهند برق کار ها لوله کشها مکانیکها آهنگران.

در حمل اشیائ بطور طولانی مانند خرید میوه و مواد لازم در منزل .در خانمهای خانه دار تایپیستها و کار با کامپیوتر نیز شایع است.

درمان:

استراحت دادن به آرنج

کاهش فشار روی آرنج و اصلاح نحوه کار بخصوص محافظت از آرنج در هنگام کار با رایانه

حمل نکردن اشیائ سنگین

عدم حمل اشیائ سبک به مدت طولانی

استفاده از یخ و یا گرما

استفاده از اسپلینت مخصوص

داروهای ضد التهاب

طب سوزنی

فیزیوتراپی

ورزش درمانی

ماسا‍ژ

لیزر

تزریق در ناحیه آرنج با کورتیکو استیروییدها و یا تزریق بوتوکس می تواند کمک کننده باشد

شاک ویو درمانی:یکی از روشهای جدید در درمان سندروم آرنج تنیس بازان استفاده از شاک ویو است که معمولا در سه تا پنج جلسه انجام می شود.

 

پیشگیری از آسیب ها در تنیس

 


پیشگیری از آسیب های ورزش تنیس

یک آسیب شایع در اندام فوقانی ورزشکاران تنیس و بدمینتون وجود دارد که خود فرد از آن به عنوان خواب رفتگی یا عدم قدرت و توان در بازو یاد میکند.

آسیب به عضلات چرخاننده شانه بیش از آنکه ایجاد درد کند سبب کاهش قدرت عضلانی و ایجاد حس خواب رفتگی می شود. گاهی هم ورزشکاران از درد در محل اتصال عضله دلتوئید شکایت دارند. اگر چه تاندوتن دلتوئید سالم است اما درد در این محل حس می شود.

کشیدگی عضله  آرنج تنیس باز و عوامل خطر زای ایجاد آن شامل موارد زیر است :

الف ) سن بالاتر از ۳۰ سال

ب ) استفاده از راکت های فلزی و سفت

ج) تمرین طولانی مدت ) بیش از ۲ ساعت در روز )

د) تکنیک های نادرست زدن ضربات بک هند

با آموزش صحیح و استفاده از وسایل مناسب می توان از میزان بروز این آسیب ها کاست .

درمان آسیب بالا :

به صورت فهرست وار می توان از بیحرکت نگاهداشتن ، استفاده از وسایل کمک ارتوپدی مثل مچ بند ، انجام حرکات خاص و در بعضی از موارد تزریق استروئید و جراحی نام برد.

علت ایجاد کمر درد در ورزش های راکتی :

زدن ضربات سرویس و بالای سر بستگی به جایگیری صحیح ورزشکار در زمین دارد، به طوری که توپ در جلوی وی واقع شود. در غیر این صورت برای رسیدن به توپ ورزشکار مجبور است قسمت تحتانی پشت را بیش از حد چرخانده و نیز قوس بیش از حدی به طرف عقب ایجاد کند. اگر شانه هم قابلیت انعطاف اندکی داشته باشد. از میزان چرخش رو به خارج شانه برای رسیدن به توپ کاسته خواهد شد. تمام این حرکات جبرانی فشار اضافه ای را بر مفاصل ناحیه کمری اعمال خواهد کرد که در بعضی مواقع سبب پارگی دیسک هم می شود.

فقدان انعطاف پذیری در اندام فوقانی و ایجاد آسیب در قسمت تحتانی پشت :

حرکت راکت دربالای سر وابسته به ظرفیت شانه برای چرخش به خارج و عقب کشیدن استخوان کتف است. کاهش قابلیت انعطاف عضلات جرخاننده شانه وسینه ای کوچک سبب چرخش بیش از حد ستون فقرات  شده و باعث قوس برداشتن بیش از حد ستون فقرات ‌میشود.

نوع زمین تنیس در ایجاد آسیب :

زمین های سخت استرس بیشتر به اندام تحتانی وارد می کنند. زمین خاک رس به علت کاستن از سرعت توپ و کاهش میزان انرژی مورد نیاز برای زدن ضربه ، بر روی اندام فوقانی استرس کمتر وارد می کند.

از خصوصیات منحصر به فرد کفش تنیس در مقایسه با کفش دو و میدانی :

در ورزش های راکتی بر خلاف دو و میدانی، میزان قابل ملاحظه ای حرکت جانبی در پا ایجاد می شود. بنابراین وجود یک  ( قسمت نگهدارنده اطراف پاشنه ) و نیز قوی (قسمتی از کفش که پشت تاندون آشیل قرار گرفته و باعث محافظت آن می شود) از خصوصیات کفش تنیس است . به علاوه قسمت پنجه کفش باید ماده سخت تری مثل چرم تشکیل شده باشد تا در هنگام کشیده شدن پا به روی زمین مانع آسیب دیدن انگشتان شود.

بشر از ابتدای پیدایش همواره در صدد افزایش قدرت بدنی خویش است و پیوسته کوشش می کند تا بر مهارتهای جسمانی خود بیفزاید ، لذا از ورزش به عنوان یک پدیده بیولوژیک استفاده می کند . در سالهای اخیر ، رقابتهای ورزشی و مسابقات قهرمانی گسترش فزاینده ای یافته است ، از سوی دیگر ، ورزشکاران با کمک تکنیکهای علمی ورزشی از قدرت ، استقامت و توان بهتری برخوردار شده اند . خوی مبارزه گری و قهرمان طلبی در صحنه بازی ها و میادین مسابقات ورزشی به گونه ای است که گاه منجر به ضایعات و آسیب های ورزشی اجتناب ناپذیر می شود بدین جهت ورزشکاران باید تحت آموزش لازم برای کسب قدرت انعطاف پذیری عضلات قرار بگیرد  و برای اطمینان کافی خود را گرم نموده و حرکات کششی قبل از فعالیت داشته باشد .

خلاصه ای ازآسیب های رایج در ورزش تنیس :

• مشکل درد آرنج

• مشکل درد کمر

• مشکل درد مفصل زانو

• مشکل درد مچ پا

مشکل درد آرنج

در ورزش تنیس یک مشکل رایج ناراحتی آرنج است . ولی مشکل بزرگی نیست ، تقریبا نیمی از بازیکن های آماتور ۳۰ سال به بالا مشکل آرنج دارند : درد در زدن بک هند ، سرویس ، بلند کردن بسته یا حتی گرفتن یک قوطی نوشابه مشاهده می شود . برای اغلب بازیکنهای باشگاهی مشکل به صورت درد بیرون آرنج پیش می آید. در مورد بازیکنهای حرفه ای وآنها که سرویس قدرتی می زنند مشکل درد در داخل آرنج است .

معمولا بیشترین مشکلات درد آرنج ناشی از بی توجهی به اولین دردهایی است که بدن از طریق آنها هشدار می دهد. اغلب پزشک ها علت اصلی مشکل درد آرنج را به بک هند نسبت می دهند . بیشتر بازیکن های تازه کار می خواهند از قدرت دستشان در بک هند استفاده کنند بجای اینکه از چرخش شانه و کمر استفاده کنند . علت دیگر مشکل می تواند تقه زدن به توپ باشد بجای اینکه با استفاده از تمام بدن با سوئینگ کامل توپ بزنند . ضعف مچ وشانه هم می تواند عامل فشار بر آرنج باشد.

آیا مشکل درد آرنج ناشی از نوع بازی است؟

کسانی که با دو دست بک هند می زنند کمتر دچار مشکل آرنج می شوند . چرا ؟ چون ضربات یک دستی نیروی چرخش بیشتری بر بازو و شانه وارد می کند . آرنج یک مفصل است که در دو جهت حرکت می کند . شانه شما یک مفصل چرخشی است که به همه طرف حرکت دارد ، بهتر است که از شانه تان سوئینگ کنید و وزن تمام بدن را به ضربه منتقل کنید .به سمت توپ بروید و آنرا زودتر بزنید . یک آرنج رو به جلو در بک هند یکی از عوامل درد گرفتن تاندن آرنج است .برای کاهش انتقال ضربه به آرنج زه های راکت را شل تر نصب کنید ، ( کمی کمتر از حد مورد توصیه سازنده راکت ) راکتی بگیرید که ارتعاش کمتری به بدن منتقل کند . بدنه بلند راکت ممکن است دسترسی به توپ را آسا نتر کند ولی بازوی اهرم بزرگتری هم هست که فشار بیشتری بر آرنج می آورد ولی صفحه ی بزرگتر انتخاب خوبی است ، حتی با کناره های آن هم به توپ ضربه بزنید ارتعاش کمتری به دست منتقل می کند . یکی دو جلسه با مربی حرفه ای دارای مجوز داشته باشید تا بتواند تشخیص دهد آیا نکته خاصی در بازی شما هست که صدمه ای به آرنج شما وارد کند .

اگر به اولین دردهای آرنج بی توجهی کنید به تدریج وضع آرنج بد و بدتر می شود و ممکن است در آینده مجبور باشید با تنیس خداحافظی کنید .

مشکل درد کمر

حدود ۴۰ درصد مردان حرفه ای در تنیس از درد کمر رنج می برند ۸۰ درصد مردان دوره ای از زندگیشان دچار کمر درد می شوند.

صرف نظر از آمادگی جسمانی ، نیروی چرخشی بک هند دراز کردن دست در فور هند و سرویس می تواند بر روی ماهیچه ها، اعصاب و استخوان کمر فشار وارد کند و دیر یا زود ناراحتی در یک جایی بروز می کند . در تنیس نیرو از ناحیه پا تولید می شود اما کمر نقش اساسی در انتقال این نیرو به دست ها دارد . محور اصلی بدن کمر است و ضعف در آن یک مشکل جدی است .برای داشتن کمر قوی لازم است تعادلی در میان ماهیچه های شکم و کمر برقرار باشد . در بیشتر موارد ماهیچه های شکم بازیکن های تنیس از ماهیچه های کمرشان قویترند ، زیرا در هر ضربه از ماهیچه های شکم استفاده می کنند . می توان قبل از آغاز کمر درد جلوی آنرا گرفت .

با در نظر گرفتن موارد زیر می توانید از وارد شدن صدمات به بدن خود جلو گیری کنید :

• قبل از وارد شدن به زمین تنیس برنامه آمادگی جسمانی داشته باشید . قبل از شروع تمرینات جدی ورزشی به مدت چند هفته تمرینات قدرتی و کششی داشته باشید .

• مستقیم از اتومبیل به زمین تنیس قبل از گرم کردن وارد نشوید . بدون گرم کردن ماهیچه ها اگر آنها را برای رسیدن به توپ کش دهید خیلی موثرتر از یک ضربه ( آپرکات ) شما را بزمین خواهند انداخت . حداقل ۵ الی ۱۰ دقیقه صرف دو ملایم با حرکات کششی قبل از بازی کنید .

• اگر کمرتان ضعف دارد در حالت (open stance) نایستید . بلکه به سمت توپ گام بر داشته و با چرخش شانه ضربه بزنید که فشار کمتری به کمرتان بیاورد .

• اگر امکان دارد از زمین های نرم تر مثل رس استفاده کنید . زمین های سخت فشار بیشتری بر ماهیچه ها و استخوان ها وارد می کنند .

• در برخی از ضربات تنیس احتمال آسیب کمر بیشتر است ، سرویس یکی از آنها است ، انداختن توپ به بالا وچرخیدن بر روی ستون فقرات فشار وارد می کند . قبل از وارد شدن صدمه به ساختار استخوانی بدنتان از یک حرفه ای سرویس بیاموزید .

مشکل درد مفصل زانو

اگر به علائم هشدار دهنده توجه کنیم دلیلی ندارد که صدمه وارد شده حتما با جراحی جبران شود . از هر ورزشکاری بپرسید ، بیشترین نگرانی اش در مورد صدمه به کدام قسمت بدن است احتمالا می گوید زانو ، که از همه مفاصل بیشتر در معرض صدمه است .

هر سال حدود چند میلیون نفر در دنیا صدمه زانو می بینند، حدود ۵۰ درصد مربوط به ورزش تنیس ، فوتبال و اسکی سه ورزشی با بیشترین صدمات زانو اند . زیرا در ورزش تنیس حرکات گوناگون ، تغیر جهت ، چرخش بدن و توقف ناگهانی رایج اند . بخصوص سرویس فشار زیادی بر زانو می آورد . زانو بدلیل ساختار ظریف اش در معرض صدمات قرار دارد . تصور کنید توپ پینگ پونگی به دیوار چسبیده ، توپ بوسیله چند نوار لاستیکی در جایش قرار دارد ، کاسه زانو از مفصل حفاظت می کند ولی به آن ثبات و قدرت نمی دهد . پیچیدگی دیگر زانو : ۲ تا از بزرگترین استخوان های بدن را بهم وصل می کند .

ساختمان زانو به بافت (ligament ) بستگی دارد که استخوان ساق را به استخوان ران وصل می کند ، و (cartilage) بافت های نرم و انعطاف پذیر که مفصل را می پوشانند . ولی این ساختاری کامل است (ligament) ها در زمان طولانی خوب می شوند و (cartilage) هم به طور طبیعی دو باره رشد نمی کنند .

نکته مثبت اینکه ۹۰ درصد اوقات با جراحی و تمرینات فیزیکی می توان زانوی صدمه دیده را شفا داد . اغلب صدمات زانو ناشی از تنیس نیازی به جراحی ندارند . اغلب صدمات را می توان از طریق حرکات پای صحیح پیش گیری کرد . امروزه برای کسانی که دچار پارگی در مفصل زانو اند حرکات فیزیکی قبل از جراحی توصیه می شود ، زیرا حتی اگر جراحی لازم شود ، در این صورت مدت کمتری فرد به وضع عادی باز می گردد. بنابر این بهترین کار پیش گیری است ، اگر زانوی شما درد می کند و کمی تورم دارد . استراحت کنید ، یخ بگذارید ، کمپرس کنید وزانو را در محل بلند قرار دهید .

ترکیب این اقدامات باعث کاهش صدمه به بافت ها و تسریع زمان بهبود می شود .

اگر هفته ای یکبار تنیس بازی می کنید می توانید ماهیچه هایتان را از طریق پیاده روی تند و تمرین با وزنه تقویت کنید. باید یک روز در میان یا ترجیحا هر روز همه گروههای اصلی ماهیچه هایتان، حرکات کششی انجام دهید تا مفصل هایتان انعطاف پذیر باشد .

مشکل درد مچ پا

بازیکن تنیس بسرعت عرض زمین را می دود ، توپ را زده و ناگهان ترمز می کند . سپس بسرعت به سمت دیگر زمین می دود که دوباره توپ را بزند ، تعجب دارد که گاهی مچ پا دچارصدمه می شود؟ تقریبا در هر ضربه تنیس بعد از دویدن ، ایستادن ناگهانی هست که نیروی چرخشی را به مچ پاها منتقل می کند و دو باره این عمل تکرار می شود. یکی از بیشترین صدمات بدنی در تنیس مربوط به مچ پا است .

یک چرخش در جهت غلط باعث درد مچ پا می شود و چنانچه پا ، زانو و مچ در یک راستا نباشند وقتی پا روی زمین قرار گرفته در طی زمان قطعا سائیدگی ناجور تاندن پیش می آید، خوشبختانه مچ پا یک مفصل محکمی است هم کار فرود آمدن به زمین را ممکن می کند و هم عامل ثبات است . در مچ پا دو استخوان ساق پا بهم وصل می شوند . این دو استخوان با ligament ها و تاندن بهم وصل اند.

سه بافت اتصال ligament در مچ پا محل آسیب هستند . وقتی بدنبال توپ می دوید هر گام غلط می تواند مفصل مچ را زیادی در یک جهت فشار دهد و کشش زیادی بافتهای اتصال دهنده رایج ترین مشکل تنیس است . سه گروه صدمه وجود دارد و آن هم بستگی به میزان صدمه دارد :

• دردناک

• بسیار دردناک

• فوق العاده دردناک

اغلب آسیب ها متوجه کنار یا بیرون مچ هستند ولی گاهی درون مچ آسیب می بیند که درمانش مشکلتر است . چنانچه مچ پایتان باد کرده است باید عکس اشعه x بگیرید تا پزشک مطمئن شود شکستگی وجود ندارد . حتی یک کشیدگی مچ چنانچه درمان نشود مچ پا رابرای همیشه بی ثبات خواهد کرد . معمول ترین مداوا استراحت ، یخ ، کمپرس و زانو در جای بلند است . خیلی ها توجه نمی کنند که چقدر زمان برای مداوا لازم است .

صدمه درجه ۱ دو الی سه هفته صدمه درجه ۲ یک الی دو ماه صدمه درجه ۳ سه الی شش ماه .

بازیکنی که زودتر از موعد به زمین تنیس باز گردد، دچار تورم تاندن دردناک می شود ورم می تواند ناشی از پاره گیهای ریز تاندن باشد .

آسیب دیگر معمول در تنیس تاندن آشیل است که از پشت ساق پا تا مچ ادامه دارد، از آنجا که پاشنه آشیل بی انعطاف است در طی زمان وضع آن بدتر می شود ، آثار آن درد بعد از بازی و ورم پشت مچ پا است . در صورت پارگی تنها راه چاره جراحی است . بندرت لایه هایی از استخوان مچ پا کنده می شود ، آثار آن دردملایم در منطقه است ومعمولا با جراحی این ذرات بر داشته می شوند .

برای محافظت از بافتهای مچ پا حرکات کششی و قدرتی لازم هستند.

 

شکستگی های مفصل آرنج در بچه ها – علائم شکستگی سوپراکندیلر

 

شکستگی های مفصل آرنج در اطفال جزو شکستگی های شایع است بطوریکه حدود ده درصد کل شکستگی های بچه ها را شامل میشود. شکستگی معمولاً به علت زمین خوردن بچه بوجود میاید. در حین زمین خوردن، فرد بطور غیر ارادی دست خود را جلو میاورد. با برخورد کف دست به زمین نیروی کافی به دست و سپس بهناحیه آرنج اعمال میشود و موجب شکستگی میشود.

آناتومی مفصل آرنج

 مفصل آرنج از سه استخوان تشکیل میشود. در بالا قسمت پایینی استخوان بازو Humerus bone قرار دارد و در پایین قسمت بالایی دو استخوان ساعد یعنی زند زیرین و زند زیرین در تشکیل مفصل آرنج شرکت میکنند. زند زیرین یا Ulna همان استخوانی است که در طرف انگشت کوچک دست قرار گرفته است و زند زبرین یا Radius استخوانی است که در طرف شست دست است. مفصل آرنج مثل لولا حرکت خم و باز شدن دارد یعنی فقط در یک جهت حرکت میکند.

 شکستگی سوپراکندیلر در بالای آرنج

113 3 113 5
شکستگی Extension           شکستگی Flexion

شکستگی سوپراکندیلر در پایین ترین قسمت استخوان بازو و درست بالای مفصل آرنج است. این شکستگی شایع ترین شکستگی آرنج اطفال بوده و معمولاً در بچه های با سن کمتر از ۸ سال دیده میشود.

این شکستگی یکی از خطرناک ترین شکستگی های مفصل آرنج هم هست چون میتواند موجب آسیب عروقی شود.علت ایجاد این شکستگی زمین خوردنبچه با دست است. اگر بچه با کف دست زمین بخورد، قطعه پایینی به خلف (پشت) میرود. این نوع شکستگی را Extension type میگویند. اگر بچه با آرنج زمین بخورد قطعه پایینی شکستگیبه جلو جابجا میشود. این نوع شکستگی را Flexion type میگویند.

علائم شکستگی های سوپراکندیلر

     113 1

مهمترین علامت این شکستگی درد شدید در محل آرنج است.درد با حرکت آرنج و با فشار دادن محل شکستگی بیشتر میشود. فشار دادن به آرنج ممکن است موجب بهم خوردنقطعات شکسته شده و ایجاد صدا ( کریپتاسیون) کند. شکل آرنج تغییر کرده و بعد از چند ساعت متورم میشود. خونمردگی در پوست آرنج از دیگر علائم این شکستگی است. به علتاحتمال بالای آسیب عروقی و عصبی پزشک معالج وضعیت خونرسانی و عصبی اندام را بدقت معاینه کرده و در پرونده بیمار ثبت میکند.

اگر بچه ای بدنبال زمین خوردن درد آرنج پیدا کند و نتواند آرنج خود را صاف کند باید حتما او را به پزشک نشان داد. تشخیص قطعی این شکستگی ها معمولاً با کمک رادیوگرافی و عکسبرداری از ناحیه آرنج صورت میگیرد.

 

منبع»ایران ارتوپد

 

حرکاتی برای تقویت آرنج

حرکاتی برای تقویت آرنج+تصویر
مفصل آرنج یکی از قسمت‌های مهم بدن است که دچار آسیب‌های متعددی می‌شود. به همین علت باید سعی کنید آرنج‌های قوی و ورزیده‌ای داشته باشید تا احتمال آسیب‌دیدگی را به حداقل برسانید.

از جمله آسیب هایی که مفصل آرنج را درگیر می کند، التهاب در سمتی از آرنج است که به بدن نزدیک تر است. این قسمت محل اتصال سه عضلاتی است که به خم کردن مچ کمک می کند.افرادی که اجسام سنگین را پرتاب می کنند، بیشتر دچار چنین حالتی می شوند. در این حالت این سمت آرنج دردناک شده و گاهی تورم و احساس درد با لمس نیز مشاهده می شود. از حرکات زیر می توانید برای تقویت آرنج و بهبود حالت فوق استفاده کنید.

حرکت اول: تا جایی که می توانید مچ دست خود را خم کنید. سپس آن را تا جای ممکن باز کنید. این حرکت را ۳ نوبت و هر نوبت ۱۰ بار تکرار کنید.

حرکت دوم: آرنج خود را ۹۰ درجه خم کنید. کف دست خود را به بالا چرخانده و ۵ ثانیه نگه دارید. حال کف دست خود را به سمت زمین چرخانده و ۵ ثانیه نگه دارید. دقت کنید که نباید زاویه آرنج شما از ۹۰ درجه بیشتر شود.

حرکت سوم: یک چکش را در دست بگیرید و آرنج خود را ۹۰درجه خم کنید. به آرامی دست خود را بچرخانید طوری که یک بار کف دست شما روبه پایین و بار دیگر روبه بالا قرار گیرد. این حرکت را نیز ۱۰ بار و ۳ نوبت در روز انجام دهید.

حرکت چهارم:یک قوطی نوشیدنی را طوری در دست بگیرید که کف دست شما روبه پایین قرار گیرد. مچ خود را به آرامی به سمت بالا خم کنید و سپس به حالت اولیه برگردانید. این حرکت را ۱۰ بار و ۳ نوبت در روز انجام دهید. می توانید به مرور به وزن جسمی که در دست می گیرید بیفزایید.

 

مفصل آرنج

 

آرنج:

مفصل آرنج بعنوان یک مفصل مهم در اندام فوقانی از سه استخوان بازوییhumerusدر بالا و استخوانهای ساعد(زند زیرین وزبرین یا radius & ulnar)در پایین تشکیل می شود.

در قسمت استخوان بازویی اپی کوندیل داخلی و خارجی و بین این دو اپی کوندیل قسمت قرقره ای شکل بنام تراکلیاTracleaقرار دارد.حرکت مفصل آرنج عمدتا در حول این قسمت قرقره ای شکل و زند زیرین یعنی قسمت استخوان اولنا انجام می شود.قسمت قرقره ای یا تراکلیا به همراه بخش اولنار دارای پوشش غضروفی بوده و مفصلی را بوجود می آورد که خمیدگی و راست کردن ساعد را انجام می دهد فراهم می آورد.

البته قسمت استخوان رادیوس نیز پوشش غضروفی دارد. پوششی بنام کپسول دور مفصل آرنج را می پوشاند قسمت داخلی کپسول لاله بنام بافت سینوویال وجود دارد که وظیفه آن ترشح مایع سینوویال است این مایع در واقع از مواد لزجی وچسبنده تشکیل می شود که موجبات تسهیل حرکت مفصل را ف فضای مفصلی آرنج بسیار کم بوده و لذا این مفصل را مفصلی حساس به ضایعات نموده است فضای کم این مفصل درمان آنرا را نیز سخت تر از مفاصل دیگر کرده است.

بین و استخوان اولنار و رادیال دو مفصل یکی در قسمت پایین نزدیک مچ دست و دیگری در قسمت بالا در نزدیکی آرنج با نام مفصل رادیو اولنار وجود دارد که نقش آن ایجاد حرکت چرخشی به داخل(پروناسیون) و حرکت به بیرون (سوپیناسیون) ساعد می باشد.

چند بورس در اطراف آرنج وجود دارد .بورسها فضاهایی بین تاندونها و استخوانها هستند که موجبات حرکات عضلات را فراهم می آورد.

تاندونهای اطراف آرنج در قسمت اپی کوندیل خارجی و داخلی می چسبد.

از قسمت اپی کوندیل داخلی عصب اولنار عبور می کند این عصب همان عصبی است که وقتی آرنج شما به جایی برخورد می کند حالت برق گرفتگی ایجاد می کند.یکی از مشکلات آرنج فشار روی این عصب در قسمت داخلی آرنج است که معمولا در کابران کامپیوتر و تاپیستها بدلیل طرز قرار گرفتن آرنج روی میز و تحت فشار قرار گرفتن این عصب بوجود می آید.فشار روی این عصب خواب رفتگی و گز گز انگشت چهارم و پنجم دست را ایجاد می کند.

عصب مهم دیگر که ازقسمت جلوی آرنج عبور می کند عصب مدیان است که حس انگشت شست دوم و سوم و نیمی از چهارم را فراهم می کند.

 

درد آرنج:

آرنج مفصلی است که اجازه بلند کردن و پایین آوردن اشیائ و چرخش به داخل و خارج دست را میسر می کند.

درد آرنج در اثر علل تاندونی عضلانی ویا استخوانی ایجا د می شود.معمولا شدت درد زیاد نیست ولی اهمیت زیادی دارد.درد آرنج یکی از علل شایع درد می باشد که در اکثر موارد به آن توجه نمی شود و یا فراموش می شود

علل درد آرنج:

التهاب اپی کوندیل خارجی یا سندروم آرنج تنیس بازان

التهاب اپی کوندیل داخلی یا سندروم آرنج گولف بازان

رادیال تانل سیندروم یا فشار روی عصب رادیال

فشار روی عصب اولنار

بورسیتها

نقرس

آرتریتها

شکستگیها درفتگیها و تروماهای اطراف آرنج

دردهای ارجاعی(دردهای ناشی از فشار روی اعصاب ناحیه گردن،دردهای ناحیه شانه وکتف)

شایعترین علت درد آرنج التهاب تاندون در قسمت بیرونی می باشد که تحت عنوان سندروم آرنج تنیس بازان برای اولین بار مطرح شد.این سندروم در اثر فشار ناگهانی و یا تدریجی روی آرنج بوجود می آید.درد در ناحیه داخلی آرنج نیز شایع است.این درد بندرت در اثر فشار روی عصب رادیال دست ایجاد می شود .درد در اثر در رفتگی استخوان و یا کشیدگی عضلات نیز می تواند بروز کند.بورسیت و آرتروز نیز از عوامل نه چندان شایع درد آرنج است.(به بورسیت در سایت تبسم مراجعه کنید مراجعه کنید کلینیک تخصصی کمر زانو وشانه

شناخت علت درد و داشتن استراتژی صحیح در درمان آن از مزمن شدن این درد پیشگیری می کند ولی غالبا این درد طولانی شده وتبدیل به حالت مزمن می شود.کار با کامپیوتر درد در ناحیه داخلی را ایجاد می کند و اغلب روی عصب اولنار در ناحیه آرنج مشکل ایجاد می کند

شایعترین علت درد آرنج اپی کوندیلیت خارجی یا سندروم آرنج تنیس بازان است:

این بیماری در اثر استفاده زیاد از عضلات مچ دست که به قسمت اپی کوندیل خارجی استخوان بازو می چسبد ایجاد شده و در واقع التهاب محل چسبندگی عضلات مچ دست به قسمت اپی کوندیل خارجی است.این بیماری یا اختلال در ورزش تنیس شایع است .در کسانیکه با دست زیاد کار می کنند و بخصوص حمل اشیائ را انجام می دهند نیز شایع است . مانند افرادیکه کار تاسیساتی انجام می دهند برق کار ها لوله کشها مکانیکها آهنگران.

در حمل اشیائ بطور طولانی مانند خرید میوه و مواد لازم در منزل .در خانمهای خانه دار تایپیستها و کار با کامپیوتر نیز شایع است.

درمان:

استراحت دادن به آرنج

کاهش فشار روی آرنج و اصلاح نحوه کار بخصوص محافظت از آرنج در هنگام کار با رایانه

حمل نکردن اشیائ سنگین

عدم حمل اشیائ سبک به مدت طولانی

استفاده از یخ و یا گرما

استفاده از اسپلینت مخصوص

داروهای ضد التهاب

طب سوزنی

فیزیوتراپی

ورزش درمانی

ماسا‍ژ

لیزر

تزریق در ناحیه آرنج با کورتیکو استیروییدها و یا تزریق بوتوکس می تواند کمک کننده باشد

شاک ویو درمانی:یکی از روشهای جدید در درمان سندروم آرنج تنیس بازان استفاده از شاک ویو است که معمولا در سه تا پنج جلسه انجام می شود.

 

تنیس البو از علل شایع درد آرنج است

 

تنیس البو Tennis elbow یا Lateral epicondylitis شایعترین علت درد آرنج است. درد معمولاً در قسمت خارجی آرنج احساس میشود. علت این نامگذاری شیوع زیاد این بیماران در بین تنیس بازان است. ( Elbow به معنای آرنج است پس میتوان این بیماری را بصورت تحت اللفظی آرنج تنیس بازان نامید). البته این بیماری در بسیاری ورزش های دیگر بخصوص آنهایی که با راکت انجام میشوند دیده میشود.

تنیس البو چگونه ایجاد میشود

     130

تنیس البو بر اثر التهاب تاندون بوجود میاید. تاندون عضلاتی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست میشوند در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج میچسبند. اینها عضلات اکستانسور و سوپیناتور ساعد هستند. محل دقیق اتصال این تاندون ها سطح خارجی پایین ترین قسمت استخوان بازو است. بر اثر حرکات تکراری که با قدرت زیاد انجام میشوند (مثلاً ضربات مکرری که یک تنیس باز با راکت به توپ وارد میکند) محل اتصال این تاندون ها به استخوان تحت کشش فراوان قرار میگیرد.

بتدریج آسیب هایی بصورت پارگی های میکروسکوپی در این ناحیه ایجاد شده و واکنش بدن به این آسیب ها بصورت التهاب و درد ظاهر میشود. محل اتصال این تاندون ها بر روی یک برجستگی به نام اپی کندیل خارجی است. با خم و راست شدن مکرر آرنج، تاندون های ذکر شده بر روی این برجستگی استخوانی به جلو و عقب میروند و این حرکت در دراز مدت میتواند موجب آسیب به تاندون شود.

گرچه این بیماری به تنیس بازان منتسب شده است ولی بیشتر در خانمهای خانه دار و کسانی که با دست کارهای سنگین انجام میدهند دیده میشود . در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل، آشپزی و قصابی احتمال این آسیب وجود دارد. سن اکثر بیماران بین ۳۰ تا ۵۰ سال است.

علائم تنیس البو

 نشانه های بیماری معمولا بتدریج ظاهر میشود و در عرض چند ماه شدت میابد. این بیماری معمولا با ضربه یا آسیب منفردی شروع نمیشود. مهمترین علامت بیماری درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج است. معمولاً قدرت مشت کردن دست هم کاهش پیدا میکند. علائم معمولاً با فعالیت ساعد مثل گرفتن یک راکت یا چرخاندن یک آچار، سفت کردن شیر آب، چرخاندن دسنگیره در، چای ریختن یا دست دادن بیشتر میشود.

بیماری بیشتر در دست غالب که معمولاً دست راست است دیده میشود. پزشک معالج ممکن است برای افتراق بیماری از علل دیگری که میتوانند دردهای مشابهی ایجاد کنند از رادیوگرافی ساده و یا ام آر آی و یا الکترومیوگرافی استفاده کند.

 

درمان تنیس البو

 در ۹۰ درصد موارد بیماری بدون عمل جراحی قابل درمان است. برای درمان از روش های زیر استفاده میشود

  • استراحت : اولین قدم در درمان اینست که باید از ورزش یا فعالیت های شدید بدنی که درد را افزایش میدهند اجتناب کرد.
  • دارو : استفاده از داروهای ضد التهاب مثل سلکوکسیب یا ناپروکسن مفید است.

راه حل هایی برای درد آرنج(روش دکارد)

مشکل آرنج حرف جدیدی در بدنسازی نیست. کسانی که سالهاست مشغول تمرین با وزنه های سنگین هستند به خوبی این ناراحتی را میشناسند.خیلی ها این درد را به عنوان بخشی از تمرینات خود

پذی رفته اند و فکر می کنند برای داشتن بدنی مناسب و تمرینات مداوم این یکی از بها هایی است که باید بپردازند.

آنها بادرد زندگی میکنند و آ نرا توسط دارو های ضد التهاب مثل ایبو بروفن ویا درمان کمپرس یخ آرام میکنند. اما ورم والتهاب آرنج ها که در تنیسود ها هم دیده میشود چیزی فراتر ار یک درد است.حالتی است که نتنها میتواند بر روی تمرینات سنگین اثر محدود کننده بگذارد بلکه میتواند حرکت مورد علاقه ی تمرینیتاتن را به فراموشی بسپارد.

وقتی نتوانید خیلی از حرکات کلیدی را انجام دهید آن وقت است که هرگونه پیشرفت قابل ملاحظه ای دشوار میشود.

عمر دکارد بدنسازی است کهشاید راه حل این مشکل را بداند. زمانی که او در اواخر دهه ی۲۰خود درد آرنج را تجربه کرد تصمیم گرفت در روز تمرین بازو انها را بیشتر گرم کند.

او چه در تمرینات جلو بازو و پشت بازو نیمه ی اول تمریناتش را  با وزنه های سبک وبا تکرار های زیاداجرا میکند.این ایده ی بهتری نسبت به ست های گرم کردنی میباشد که عمدتا برای رفع تکلیف انجام میشود

دکارد در این باره گفته:این روش باعث میشود عضلات به شکل دیوانه واری دم کنند وسرشار از خون شوند.

در حال حاضر دکارد سالهاست که دیگر درد ارنج ندارد ودیگر ناچار نیست

از حرکات خوب و موثر اجتناب کند.جالب است بدانید دور بازوی دکارد در حلت عادی ۸/۵۵سانتی متر است.

 

علل شایع درد آرنج

 

تنیس البو Tennis elbow یا Lateral epicondylitis شایعترین علت درد آرنج است. درد معمولاً در قسمت خارجی آرنج احساس میشود. علت این نامگذاری شیوع زیاد این بیماران در بین تنیس بازان است. ( Elbow به معنای آرنج است پس میتوان این بیماری را بصورت تحت اللفظی آرنج تنیس بازان نامید). البته این بیماری در بسیاری ورزش های دیگر بخصوص آنهایی که با راکت انجام میشوند دیده میشود.

تنیس البو چگونه ایجاد میشود

     130

تنیس البو بر اثر التهاب تاندون بوجود میاید. تاندون عضلاتی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست میشوند در بالای ساعد به سطح خارجی آرنج میچسبند. اینهاعضلات اکستانسور و سوپیناتور ساعد هستند. محل دقیق اتصال این تاندون ها سطح خارجی پایین ترین قسمت استخوان بازو است. بر اثر حرکات تکراری که با قدرت زیاد انجام میشوند (مثلاً ضربات مکرری که یک تنیس باز با راکت به توپ وارد میکند) محل اتصال این تاندون ها به استخوان تحت کشش فراوان قرار میگیرد.

بتدریج آسیب هایی بصورت پارگی های میکروسکوپی در این ناحیه ایجاد شده و واکنش بدن به این آسیب ها بصورت التهاب و درد ظاهر میشود. محل اتصال این تاندون ها بر روی یک برجستگی به نام اپی کندیل خارجی است. با خم و راست شدن مکرر آرنج، تاندون های ذکر شده بر روی این برجستگی استخوانی به جلو و عقب میروند و این حرکت در دراز مدت میتواند موجب آسیب به تاندون شود.

گرچه این بیماری به تنیس بازان منتسب شده است ولی بیشتر در خانمهای خانه دار و کسانی که با دست کارهای سنگین انجام میدهند دیده میشود . در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل، آشپزی و قصابی احتمال این آسیب وجود دارد. سن اکثر بیماران بین ۳۰ تا ۵۰ سال است.

علائم تنیس البو

 نشانه های بیماری معمولا بتدریج ظاهر میشود و در عرض چند ماه شدت میابد. این بیماری معمولا با ضربه یا آسیب منفردی شروع نمیشود. مهمترین علامت بیماری درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج است. معمولاً قدرت مشت کردن دست هم کاهش پیدا میکند. علائم معمولاً با فعالیت ساعد مثل گرفتن یک راکت یا چرخاندن یک آچار، سفت کردن شیر آب، چرخاندن دسنگیره در، چای ریختن یا دست دادن بیشتر میشود.

بیماری بیشتر در دست غالب که معمولاً دست راست است دیده میشود. پزشک معالج ممکن است برای افتراق بیماری از علل دیگری که میتوانند دردهای مشابهی ایجاد کنند از رادیوگرافی ساده و یا ام آر آی و یاالکترومیوگرافی استفاده کند.

 

درمان تنیس البو

در ۹۰ درصد موارد بیماری بدون عمل جراحی قابل درمان است. برای درمان از روش های زیر استفاده میشود

  • استراحت : اولین قدم در درمان اینست که باید از ورزش یا فعالیت های شدید بدنی که درد را افزایش میدهند اجتناب کرد.
  • دارو : استفاده از داروهای ضد التهاب مثل سلکوکسیب یا ناپروکسن مفید است.
  • تغییر در طریقه استفاده از وسایل : بطور مثال تغییر اندازه راکت یا سفتی نخ های آن میتواند درد را کاهش دهد.
  • فیزیوتراپی : بصورت انجام نرمش های کششی و تقویت کننده ساعد و استفاده از ماساژ یخ و یا اولتراسوند و یا تحریک عضلات ممکن است مفید باشد.
  • بریس : بریس های خاصی که دور قسمت بالایی ساعد را میگیرند میتوانند موجب استراحت عضلات و تاندون و کاهش درد شوند.
  • تزریق کورتیکوستروئید : در بعضی موارد ممکن است پزشک معالج تصمیم به تزریق کورتیکوستروئید در محل درد بگیرد.
  • شوک ویو تراپی Shock wave therapy : بصورت فرستادن امواج صوتی به ناحیه آرنج بوسیله دستگاه های خاص است.

 

درمان جراحی

اگر با انجام اقدامات ذکر شده بمدت ۶ تا ۱۲ ماه درد بهتر نشد ممکن است عمل جراحی بتواند به بیمار کمک کند. جراحی معمولا بصورت آزاد کردن محل اتصال عضلات اکستانسور ساعد از اپی کندیل خارجی و گاهی آزاد کردن شاخه عمقی عصب رادیال در ناحیه آرنج است. جراحی ممکن است بصورت باز یا به توسط آرتروسکوپانجام شود.

بعد از جراحی اندام فوقانی بمدت یک هفته در آتل بیحرکت میماند و سپس آتل خارج شده و نرمش های کششی و تقویتی تا دو ماه زیر نظر فیزیوتراپ و پزشک معالج انجام میشود. بیمار معمولاً میتواند بعد از ۴ تا ۶ ماه به فعالیت ورزشی برگردد. جراحی معمولا در ۸۰ درصد موارد موفقیت آمیز است. البته قدری کاهش در قدرت عضلات ساعد ممکن است بعد از جراحی بوجود آید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.