ارائه روشی جدید برای درمان سرطان کبد

محققان شرکت اکوستیک مدی‌سیستم (Acoustic MedSystemm) با همکاری پژوهشگران دانشگاه ایلینویز موفق به ارائه روشی جدید برای درمان سرطان کبد شدند. در این روش، داروی شیمی‌درمانی درون نانوحباب‌هایی قرار داده شده و پس از رسیدن نانوحباب به تومور، توسط امواج اولتراسونیک منفجر می‌شود که موجب رسیدن دارو به تومور به شکل مؤثری می‌شود.
به گزارش سرویس فناوری ایسنا، در همکاری اخیر دانشگاه با صنعت، پژوهشگران موفق به کار روی نوعی داروی ضدسرطان مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا شدند به گونه‌ای که به‌ صورت ویژه برای درمان تومور سرطان کبد مورد استفاده قرار گیرد. این روش که به «ترفند سه گانه» شهرت یافته است ترکیبی از شیمی‌درمانی، روش گرمایی و رنگ‌بری گرمایی است که به‌ صورت هدفمند بافت سرطانی را هدف قرار داده اما حالت تهاجمی بسیار کمی دارد.

این دارو که به «بکساروتنی» شهرت دارد به صورت نانوحباب‌هایی در آمده و به صورت مستقیم درون تومور وارد می‌شود. با اعمال امواج اولتراسونیک، حباب می‌ترکد و دارو رهاسازی می‌شود.
دیپانجان پن از محققان دانشگاه ایلینویز در این باره می‌گوید: «در این پژوهش، ما از داروی بکساروتنی که در حال حاضر به صورت محدود در درمان عفونت‌های لنفاوی سلول‌های Tاستفاده می‌شود، برای از بین بردن تومورهای صلب سرطانی استفاده کردیم که برای این کار نانوحباب‌ها خودآرایی داده و به شکل حامل در می‌آیند. این نانوحباب‌ها با استفاده از داروی شیمی‌درمانی پر شده و این دارو درون سلول‌های سرطان کبد رهاسازی می‌شود. از آنجایی که رهاسازی به‌صورت انتخابی انجام می‌شود، اثرات جانبی دارو به حداقل می‌رسد که این موضوع موجب امنیت سلول‌های سالم می‌شود.»

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.