آلزایمر بیماری که خیلی ها فکر میکنند تنها دلیل آن کهنسالی است، در صورتی که این فکر اشتباه است، بیماری آلزایمر باعث تحلیل سیستم عصبی مرکزی انسان شده و به سرعت پیشرفت کرده که در نتیجه سبب زوال قوای عقلانی می شود. منشاء این بیماری دقیقا معلوم نیست و علاجی هم برای آن فعلاً در دسترس نیست.

علل بیماری آلزایمر:

بیماری آلزایمر به علت تغییراتی که در مغز بروز می کند، اتفاق می افتد. این تغییرات عبارتند از پایین آمدن سطح انتقال دهنده های عصبی یا پیام رسان های شیمیایی که به مغز کمک می کنند تا درست کار کند. اینکه چه چیزی باعث این کاهش می شود هنوز به صورت روشن مشخص نیست.

علائم:

در اکثر موارد ، بیماری آلزایمر در اشخاص مسن و در فاصله زمانی ۸ تا ۲۰ سال به تدریج رشد می کند. قربانی این بیماری ، ابتدا افت حافظه پیدا می کند و اغلب گم شدن حتی در خانه خود بیمار نیز پیش می آید. به مرور زمان ، بیمار جهت یابی خود را به شدت از دست می دهد، اشخاص و حتی اعضای خانواده خود را نمی شناسد، هیجانهای کودکانه نشان می دهد و از عهده نظافت خود و لباس پوشیدن بر نمی آید.

پیشگیری از آلزایمر:

– خوردن قهوه
– نخ زدن دندان: سلامت داندانها و لثه های شما شاخص خوبی برای پیش بینی امکان کاهش حافظه در سالهای آتی است.
– نوشیدن آب سیب
– محافظت از سر در برابر ضربات
– مدیتیشن

درمان:

گرچه هنوز درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد اما با استفاده از داروهایی مانند: اولانزاپین، کوتیاپین و ریسپریدون می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کم کرد و از شدت اختلال حافظه و مشکلات رفتاری بیمار کاست.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.