پیش زمینه
بیماری اسگود شلاتر ( Osgood Schlatter ) یکی از شایعترین علل درد زانو در ورزشکاران نوجوان است. این بیماری سبب درد جلو و پایین زانو ( روی قسمت بالای استخوان درشت نی ساق )، حساسیت در لمس و تورم می شود.اغلب این علائم در نوجوانانی که در فاز جهش رشد قدی هستند در سنین حدود ۱۵-۱۲ سالگی رخم می دهد و می تواند یکطرفه یا دوطرفه باشد. علائم در محل اتصال رباط کشگکی به درشت نی ایجاد می گردد. این امر در نوجوانانی که به ورزش های فوتبال، بسکتبال و ژیمناستیک می پردازند شایعتر است.

علائم و نشانه ها
• درد جلوی زانو که با فعالیت و دویدن تشدید می گردد. به خصوص حرکات پرشی و بالا و پایین رفتن از پله ها
• تورم و حساسیت در لمس بالای ساق ( زیر زانو )
• برجستگی و قرمزی ناحیه یقدامی زیر زانو
• تشدید درد در همگام انقباض عضله ی جلوی ران (عضله ی چهارسر)

علل
اعتقاد بر این است که در فاز رشد سریع استخوانی به دلیل انقباض های اعمال شده روی استخوان درشت نی در محل اتصال رباط کشگکی ( رباط پاتلار) این اعمال فشار سبب بروز تحریک و به تبع آن واکنش استخوانی به صورت درد و برجستگی محل اتصال این رباط می شود و معمولا” با خاتمه ی رشد استخوان علائم رفع می گردد.

بررسی های لازم
• پزشک معمولا” نوجوان ورزشکار را معاینه ی کامل می کند تا سایر عللی را که سبب این درد می شود را رد کند.
• گاهی برای بررسی بهتر لازم است یک عکس رادیوگرافی ساده از زانو به عمل آید.

درمان
در مرحله ی اول درمان شامل استراحت و تعدیل فعالیت است. اغلب پزشک از فرد می خواهد که به مدت حدود ۴-۲ ماه فعالیت ورزشی را متوقف کند و از فعالیت هایی که لازمه ی آن خم شدن زیاد زانو است پرهیز کند. لازم است حرکات پرشی را کاهش دهد و چنانچه به ورزش پیاده روی می پرداخته آنرا تعدیل و زمان پرداختن به آنرا کاهش دهد.
چنانچه درد بهبود نیابد لازم است ضمن استراحت کردن از سرما درمانی (کیسه های یخ)، بانداژ الاستیک و بالا قرار دادن پا هنگام استراحت برای رفع درد و تورم استفاده کند. چنانچه باز هم درد و تورم رفع نشود پزشک برای شما Brace (بریس های محافظ) برای کاهش فشار روز محل اتصال رباط کشککی به درشت نی و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی( مثل آسپیرین و ایبو بروفن ) تجویز خواهد نمود.
مدت ادامه یافتن علائم
معمولا” علائم طی چند هفته تا چند ماه بهبود می یابد. پس از رفع علائم فرد می تواند به آرامی به فعالیت های ورزشی بازگردد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.