دارچین

نام علمی:  cinnamomum zeylannicum

خاستگاه، پراکنش و ترکیبات:

دارچین درختی همیشه سبز،کوچک و پرپشت میباشد. این گیاه بومی سریلانکا و نواحی گرمسیری آسیا بوده و در قرن پنجم قبل از میلاد به مصر و اروپا رسیده است. این درخت در ارتفاعات بالای ۵۰۰ متر در جنوب هند یافت میشود ولی به طور غالب در ارتفاعات کمتر از ۲۰۰ متر یافت میشود. برگهای خشک شده دارچین و پوست داخلی خشک شده آن در سراسر دنیا به عنوان ادویه و یا چاشنی غذا استفاده می شود که دارای طعم گرم، شیرین و بویی معطر است. پوست این درخت ضخیم،صاف و به رنگ قهوه ای روشن یا تیره است، در هنگام خشک کردن پوست این درخت ، پوست آن جمع شده و حالت پیچ و تابدار به خود می گیرد.

تجزیه و تحلیل ها نشان میدهد که این درخت دارای آب، پروتئین، چربی،فیبر ، کربوهیدرات و خاکستر است، همچنین میتوان وجود کلسیم،فسفر،آهن، سدیم، پتاسیم، تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و ویتامین های A  و C را نیز عنوان کرد.پوست و برگ های درخت دارچین دارای روغن می باشند؛ روغنی که از پوست ریشه گیاه به دست می آید با روغنی که از برگها و ساقه به دست می آید تفاوت میکند.

ارزش گرمایی این گیاه ۳۵۵است .

قدرت شفابخشی و خاصیت ها:

مصرف روزانه اندکی پودر دارچین همراه با عسل منجر به رفع نفخ، افزایش دفع ادرار، جلوگیری از بحران های عصبی، بهبود رنگ چهره و افزایش حافظه میگردد. برگهای دارچین به شکل پودر شده و یا جوشانده مصرف می شوند.

سرماخوردگی:

مصرف جوشانده پودر این گیاه با مقداری فلفل و عسل به عنوان داروی آنفلوانزا ، گلودرد و مالاریا توصیه میشود. همچنین میتوانیم از روغن دارچین به همراه عسل در بهبود سرماخوردگی بهره بگیریم.

بیماری های گوارشی:

دارچین برای درمان حالت تهوع, استفراغ و اسهال خوب است( یک قاشق غذاخوری از آب دارچین نیم ساعت بعد از غذا موجب بهبود نفخ و سوء هاضمه می شود)

تنفس بدبو:

دارچین از خوشبو کننده های خوب دهان میباشد.

سردرد:

گذاشتن خمیری از پودر دارچین با آب بر روی پیشانی و یا قسمت گیجگاه سردرد ناشی از سرما را تسکین میدهد.

آکنه:

قرار دادن خمیری تهیه شده از پودر دارچین به همراه چند قطره آبلیموی تازه بر روی جوش های سر سیاه و یا سرسفید موجب بهبود آنها خواهد شد.

جلوگیری از بارداری:

خوردن تکه ای دارچین به مدت ۱ ماه بهد از تولد نوزاد، قاعدگی را به مدت ۱۵ تا ۲۰ ماه قطع و بنابراین از بارداری جلوگیری میکند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.