حمام داغ و سونا در بارداری ممنوع!!!!

گرما و رطوبت زیاد حمام می تواند باعث افزایش درجه حرارت جنین و خطر سقط آن شود. لذا خانم های باردار نباید از سونا، جکوزی و حمام داغ استفاده کنند.

گرچه ممکن است یک حمام داغ راهی خوب برای تسکین درد عضلات در دوران بارداری باشد، اما گرم‌شدن بیش از حد در یک حمام داغ یا وان آب داغ ممکن است خطراتی برای جنین در حال رشد ایجاد کند. بنابراین عموما استفاد از حمام داغ در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

 بر اساس آمار، خانم هایی که از حمام بخار یا آب داغ برای تسکین دردهای دوران بارداری و کاهش استرس استفاده می کنند، در مقایسه با سایرین بیشتر در معرض خطر ابتلا به حملات قلبی و گرفتگی رگ ها قرار دارند.

 با استفاده مکرر از حمام بخار یا سونا احتمال پیدایش نقص های جنینی مانند نقص در تکامل سیستم ایمنی یا نخاع افزایش پیدا می کند.

به دلیل بزرگ شدن شکم و کاهش توانایی خانم های باردار در کنترل بدن بهتر است در ماه های آخر حاملگی از وان استفاده نشود

استفاده کوتاه مدت چند دقیقه ای از حمام آب گرم و در فواصل طولانی مشکلی برای زنان باردار ایجاد نمی کند، اما استفاده از سونای بخار، جکوزی و سایر سیستم های بخارساز، ممکن است خطرات زیادی به دنبال داشته باشد.

 گرما و رطوبت زیاد حمام می تواند باعث افزایش درجه حرارت جنین و سقط او شود. لذا برای جلوگیری از خطر سقط  جنین، خانم های باردار از سونا، جکوزی و حمام داغ استفاده نکنند.

برای حمام‌گرفتن در دوران بارداری این نکات را رعایت کنید:

– بهتر است از سونا یا بخار زیاد در حمام اجتناب شود و طول مدت حمام کردن کوتاه باشد.

– به دلیل بزرگ شدن شکم و کاهش توانایی خانم های باردار در کنترل بدن بهتر است در ماه های آخر حاملگی از وان استفاده نشود.

 – بهتر است در سه ماهه سوم بارداری از استحمام در وان پرهیز شود، چون احتمال لیز خوردن و افتادن وجود دارد. پس بهتر است از دوش آب استفاده شود.

 – نگذارید آب دوش یا وان حمام بیش از حد داغ شود.

 – درجه حرارت ۳۸ درجه سانتی‌گراد و بالاتر بدن می‌تواند برای جنین خطرناک باشد، بنابراین درجه حرارت بدنتان را به طور مرتب اندازه بگیرید تا مطمئن شوید خیلی بالا نرفته است.

– اگر شروع به احساس ناراحتی یا ناخوشی کردید، یا متوجه شدید که عرق‌کردن شما متوقف شده است، فورا از حمام خارج شوید.

 

سونا


آیا می دانید که خاستگاه و زادگاه سونا کشور فنلاند است؟ قدمت سونا در این کشور به ۱۰۰۰ سال پیش باز می گردد.


شـمـار سـونــاها در کشور فنلاند از تعداد خودروهای این کـشــور افزون تر است. به ازای هر ۴ فنلاندی یک سونا وجود دارد.

در فصل زمستان فنـلانـدی هـا عــادت دارند پس از سونا گرفتن در دریاچه و یا برکه بسیار سـرد و یــــخ زده آب تنی کنند و یا روی برف غلت بزنند.

سونا و فواید آن 1

چگونه از سونا استفاده کنیم ؟

۱- پیش از ورود به اتاق سونا جواهر آلات، ساعت، عینک و لنزهای طبی خود را از خود جدا کنید.

۲-  قبل از آنکه وارد سونا شوید، دوش بگیرید و خود را با صابون بشویید.

۳- به محض ورود به سونا برای آنکه بدنتان به گرما عادت کند ابتدا روی زمین و یا نیمکت پایین بنشینید وسپس به نیمکت فوقانی سونا بروید، در این میان می توانید زیر خود یک حوله کوچک نیز بیندازید.

۴- چند دقیقه به همین صورت در سونا بنشینید  تا گرما به بدن شما نفوذ کرده و روزنه های پوست شما باز شود.

پس از سونا:

۱-  بعد از سونا باید زیر دوش آب ولرم رفت تا عرق پاک شود.

۲- برای خنک کردن بدن از دوش آ ب سرد استفاده شده و یا از حوضچه آب سرد استفاده می‌گردد. توجه شود، از حوضچه آب سرد بیش از  ۲ یا ۳ بار به شکل غوطه خوردن استفاده نگردد. زیرا حرارت بدن به سرعت پایین آمده و عوارض نامطلوبی مانند انقباض عضلانی، سرما خوردگی و لخته شدن ذرات چربی در رگهای بدن می‌گردد. (البته تمام بدن خود را همزمان داخل آن کنید تا خون در سرتاسر بدن تان بطور یکنواخت تغییر دما بدهد)

برای خنک کردن بدن از دوش آ ب سرد استفاده شده و یا از حوضچه آب سرد استفاده می‌گردد. توجه شود، از حوضچه آب سرد بیش از  ۲ یا ۳ بار به شکل غوطه خوردن استفاده نگردد. زیرا حرارت بدن به سرعت پایین آمده و عوارض نامطلوبی مانند انقباض عضلانی، سرما خوردگی و لخته شدن ذرات چربی در رگهای بدن می‌گردد

۳- مرحله بعد از سرد کردن؛ زمان استراحت به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی سکو یا صندلی به طوری که پاها کمی بالاتر از سطح بدن قرار گیرد. در سکوت و آرامش کامل.(در پایان نیز پیش از آنکه لباس های خود را تن کنید، صبر کنید تا حرارت بدن و ضربان قلب تان کاملا به حالت طبیعی خود بازگردد.)

سونا

انواع سونا:

۱-سونای خشک: میـزان رطـوبـت در ایـن ســونا ۵ تا ۱۰ درصد و درجه حرارت ۹۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد.

۲-سونای مرطوب: میـزان رطوبت در این سونا ۱۵ تا ۳۰ درصد و درجه حرارت ۷۵ تا ۸۵ درجه سانتی گراد می باشد.

۳- سونای بخار: مـیـزان رطـوبـت در ایــن ســونا ۴۰ تا ۶۵ درصد و درجه حرارت ۴۵ تا ۶۵ درجه سانتی گراد می باشد.

۴- حمام بخار: مـیــزان رطوبت در این سونا ۱۰۰ در صد و درجه حرارت ۴۰ تا ۴۵ درجه سانتی گراد می باشد.

۵- سونای مادون قرمز: در این سونا بر خلاف دیگر سونا ها از حرارت دهنده مادون قرمز استفاده می گردد. ( در سونا هـای سنـتی از کوره های با منبع انرژی گاز، الکتریسیته و یا چوب استفاده می گردد). در سونای مادون قرمز و یا اینفرارد(INFRARED) فضــای اتـاق گـرم نمی گردد بلکه بدن افراد داخـل سـونا مستـقـیـما” تـوسط پرتوهای مادون قرمز گرم می گردد.

۶- سونای گیاهان معطر: نوعی از سونای بخار است که در آن اسانس گیاهان معطری همچون اوکالیپتوس، نعناع، دارچین، لیمو. کاج به روی سنگهای بخاری (Heater) سونا پاشیده می گردد تا عطر آنها در فضا پخش گردد. رایحه این گونه گیاهان بسیار نشاط آور و شفا بخش است.

چه کسانی نباید به سونا بروند؟

۱-افرادی که دچار مشکلات قلبی و تصلب شرایین بوده و یا از ناراحتی های ریوی رنج میبرند می بایست پیش از رفتن به سونا با پزشک خود مشورت کنند.

۲- کودکان زیر ۴ سال از آنجایی که سیستم لنفاوی بدنشان بطور کامل رشد و تکامل نیافته نباید به سونا بروند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.