سیروز کبدی

Hepaticfailure

سیروز نتیجه نهایی آسیب به سلولهای کبدی می باشد که این پاسخ برگشت ناپذیربوده و در واقع پاسخ عمده کبد به انواع گوناگون تهاجمات طولانی مدت التهابی ، سموم ،‌مواد متابولیک و الکل و غیره و … می باشد . در ابتدا سلولهای کبدی مورد تهاجم مواد آسیب زا قرار می گیرند و از بین می روند که به این روند نکروز سلولی گفته می شود .

در برابر این نکروز سلولهای کبدی شروع به بازسازی می نمایند ماحصل این وقایع تشکیل یک بافت سفت و سخت به نام فیروز می باشد . که جایگزین بافت طبیعی کبد می شود .

* علل سیروز : سوء مصرف الکل و هپاتیت نوع C در کشورهای غربی شایعترین علت این بیماری بوده اما علت عمده آن در کشورهای جهان سوم هپاتیت نوع B  می باشد .

سیروز الکلی چیست ؟ این نوع سیروز بطور شایع در افراد الکلی دیده می شود . سیروز الکلی ممکن است با هپاتیت الکلی همراه باشد . در چنین مواردی اختلال کارکرد سلولهای کبد غالباً در حد قابل توجهی است و ممکن است با پرهیز از مصرف الکل بهبود یابد . داده های موجود حاکی است که عفونت ناشی از ویروس هپاتیت C در بیماران الکلی ممکن است بیماری شدیدتری ایجاد کند که پیشرفت سریعتری دارد .

* علائم بیماری سیروز چگونه است ؟

علائم این بیماری خطرناک ناشی از اختلال کار کبد می باشد که بطور خلاصه شامل موارد زیر می باشد .

۱) تجمع مایع در حفره ، شکم که باعث تورم شکم شده و آنرا آسیت می نامند .

۲) زردی که ابتدا در سفیدی چشم و سپس در قسمت های دیگر بدن گسترش می یابد .

۳ ) بزرگی طحال که مشکلات مختص به خودش را دارد .

۴ ) خونریزی از واریس های مری که بصورت خونریزی شدید و استفراغ خونی می باشد .

۵ ) علاوه بر اینها سیروز می تواند به سرطان کبد تبدیل شود .

۶ ) کاهش پروتئین های خون بخصوص آلبومین و اختلال در ساخت فاکتورهای انعقادی و کاهش ظرفیت سم زدایی کبد .

* درمان : درمان این بیماری مهلک بسیار مشکل می باشد . در موارد مربوط به الکل باید مصرف آن قطع شود . پزشکان با توجه به عوارض سیروز به درمان آن می پردازند . در افراد دچار بیماری پیشرونده و پیشرفته کبد که با هیچ روش دیگری قابل درمان نیستند بهترین راه فعلاً پیوند کبد می باشد .

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.