فتق چیست :

تغییر محل اعضایی از بدن به حفره و یا بافت مجاورکه بدنبال پارگى و یا ضعف عضله بوجود می آید این تورم گاهأ مشاهده میشود و گاهأ ناپدید میشود.

فتق انواع گوناگونی دارد که شامل:

فتق مغبنی

شایع ترین فتق جدار شکم فتق مغبنی (کشاله ران) می باشد که بیشتر در سمت راست دیده می شود.

فتق رانی :

این فتق ها بدلیل باز ماندن کانال ناحیه کشاله ران و یا باز شدن مجدد آن بدلیل عوامل مختلف در سالهای بعدى زندگى بوجود میایند تعداد کمترى نیز در زمینه پاره شدن عضلات جدار شکم و کشاله ران بدنبال حرکات کششى و یا سنگین بوجود مى آیند.

فتق شکمی :

فتق هاى جدار شکم یا بدلیل ضعف ناشى از عدم تکامل کامل جدار شکم در دوران جنینى و یا بدلیل ضعف هاى اکتسابى در ساختار جدار شکم همانند ضعف در محل برشهاى جراحى بروز میکنند.

فتق نافى

در اثر ضعف جدار ناف بوجود مى آید. ناف نیز همانند ناحیه کشاله ران از نقاط ضعیف آناتومیک جدار شکم است ولى برخلاف فتق کشاله ران که در آقایان بیشتر دیده میشود، این نوع فتق در خانمها بیشتر است.

علائم بیماری فتق :

علائمی که فتق ها ایجاد می کنند بیشتر خود را به شکل توده در ناف و یا کشاله ران نشان می دهند که اندازه های مختلفی دارد. در موارد فتق نافی، توده ای گرد از وسط ناف خارج می شود که می تواند از اندازه یک گردو تا اندازه یک توپ فوتبال باشد که بستگی به مراحل فتق و نقص جدار شکم دارد. در مورد فتق های کشاله ران ممکن است از یک توده کوچک شروع شده و یا تا داخل کیسه بیضه پیشرفت کرده و حتی باعث بزرگ شدن کیسه بیضه ها شده و گاهی تا اندزه یک توپ بسکتبال بزرگ شود که روده های بیمار را نیز در بر گیرد مسئله ای که مهم است این است که تا وقتی که این توده ها متحرک هستند مشکلی ندارند ولی گاهی این توده ها گیر افتاده و باعث درد شدید می شود. جا اندازی فتق فقط در فتق های کشاله را ن جایز است و تا دو بار ممانعتی ندارد اما فتق های دیگر تماما باید تحت عمل جراحی قرار گیرد. علامت دیگر درد است که در اجابت مزاج و ادرار کردن و یا برداشتن اجسام سنگین بیشتر می شود. در هنگام سرفه عطسه یا زور زدن بیرون زده و هنگام خوابیدن داخل می رود. بیشتر بیماران موقع ایستادن زیاد دچار درد مبهم کشاله ران می شوند که به علت فشار فتق می باشد در صورتی که بیمار علائم درد کل شکم، تب، تهوع و استفراغ شدید و عفونت خونی داشته باشد باید سریعا تحت عمل جراحی قرار گیرد.

 

عوامل ایجاد کننده فتق چیست

چاقی زیاد و ورزشهای شدید- بلند کردن اجسام سنگین – سرفه مزمن- انسداد مسیر ادرار- یبوست طولانی- و زور زدن زیاد در ضمن دفع مدفوع به مدت طولانی و بزرگی پروستات و حاملگی متعدد و تومورها و بزرگی ارگانهای داخل شکمی پیری و بیماریهای ناتوان کننده مزمن را نام برد.

پشگیری از فتق چگونه است

اگر چاق هستید وزنتان را کم کنید جهت بلند کردن اجسام حتما زانوهای خود را خم کنید و سپس وزنه را بردارید. علت کم کاری روده ها و یبوست خود را بررسی کنید و با انجام ورزش و خوردن میوه جات و سبزیجات و نوشیدن مایعات زیاد ، رفتن به سرویس بهداشتی در مواقع مورد نیاز کمک به رفع یبوست خود بکنید.

درمان فتق :

برای بزرگسالان جراحی معمولأ برای پیشگیری از عوارض احتمالی مثلا انسداد روده یا مختنق شدن روده به خصوص در مورد فتق های بزرگ و دردناک توصیه می شود و هرچه عمل زودتر انجام شود نتیحه کار بهتر خواهد بود . بیشتر افراد قادرند بعد از چند ساعت بعد از جراحی به منزل بروند و پس از دو تا چهار هفته فعالیت های عادی خود را از سرگیرنداستفاده از فتق بند توصیه نمی شود زیرا سبب مشکل میگردد.

توصیه های پس از ترخیص:

١ -استحمام روزانه با شامپوی بچه داشته باشید از کشیدن لیف و کیسه روی محل عمل خوداری نمایید. ناحیه عمل را پس از استحمام خوب خشک کنید.

٢-از دستکاری ناحیهای بخیه شده خوداری کنید.

٣ -داروهای تجویز شده را به موقع استفاده کنید .

۴-داروهای آنتی بیوتیک را با یک لیوان آب میل کنید.

۵ -راه رفتن مانعی ندارد ولی سعی کنید موقع نشستن یا برخاستن فشاری به ناحیه ی عمل وارد نشود در صورت وجود هرگونه تورم از حرکات و راه رفتن زیاد خوداری نمایید.

۶ -معمولا ٨-١٠ روز بعد از عمل بخیه ها برداشته می شوند ولی می توانید با پزشک خود در این مورد مشورت کنید و نظر وی را جویا شوید.

٧ -تا ۶هفته از انجام کارهای سنگین خودداری کنید و وزن بیشتر از ٣کیلوگرم را برندارید

٨ -تا ۶ هفته از انجام رانندگی خودداری کنید.

٩ -انجام فعالیتهای ورزشی ٢ -٣ ماه پس از جراحی بلامانع است.

١٠ -در بیمارانی که فتق ناحیه ی شکم در خط وسط شکمی دارند توصیه به بستن شکم بند می شوند و با اینکه شورت تنگ بپوشند.

١١ -در صورتیکه دچار درد و تورم ناحیه بیضه شدید با قرار دادن کیسه یخ در محل باعث کاهش درد و تورم می شود.

١٢ -در صورت سرفه یا عطسه محل عمل بایستی محکم با دست نگه داری شود .

١٣ -در هنگام اجابت مزاج از زور زدن خودداری گردد.

١۴ -رژیم غذایی بعد از ترخیص معمولی می باشد و از خوردن غذاهایی مانند لوبیا ،تخم مرغ ،مواد محرک مثل ترشیجات فلفل و انواع سسها اجتناب کند.و از غذاهای پر پروتئین و آب سبزیحات پخته که کمک به ترمیم زخم میکنند استفاده گردد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.