نارسایی حاد تنفسی

نارسایی تنفسی به حالتی اطلاق می شود که تبادل o2  و co2 با میزان مصرف o2  و تولید co2در سلولهای بدن مطابقت نداشته باشد .  این وضعیت باعث کاهش فشار سهمی  o2 سرخرگی (   هایپوکسی کمتر از ۵۰mmHg) و افزایش فشار سهمی  co2 سرخرگی ( هایپرکاربی بیشتر از ۴۵mmHg)می گردد .
نارسایی حاد تفسی را باید از تشدید حاد بیماریهای تنفسی مزمن تشخیص داد. نارسایی حاد ریه به مواردی گفته می شود که ریه های بیمار از نظر ساختمانی و عملکرد قبل از شروع این حالت در وضعیت طبیعی بوده اند . نارسایی مزمن تنفسی در مبتلایان به بیماریهای تنفسی مزمن مثل برونشیت مزمن ، آمفیزم ، بیماری کارگران معادن ذغال سنگ ( بیماری ریه سیاه ) مشاهده می گردد . این دسته از بیماران نوعی تحمل نسبت به هایپوکسی و هایپرکاربی تدریجی خود پیدا می کنند .
بعد از رفع نارسایی حاد تنفسی ، ریه ها معمولاً به وضعیت اولیه خود بازگشت می کنند ولی درجه نارسایی مزمن تنفسی ، صدمات ساختمانی ریه غیر قابل برگشت هستند . اصول مراقبت و درمان در نارسایی حاد مزمن تنفسی با یکدیگر تفاوت کلی دارد .

علل ( اتیولوژی ) :

علل نارسایی حاد تنفسی متعدد هستند و می توان آنها را به گروه های مختلف تقسیم کرد . یکی از گروههای بزرگ شامل بیماریهایی است که در نتیجه تهویه ناکافی ایجاد می شوند . در این حالت ریه ها از نظر ساختمانی در مراحل ابتدایی سالم هستند . انسداد راه هوایی فوقانی یکی از مهم ترین علل تهویه ناکافی و نارسایی حاد تنفسی است .

تضعیف دستگاه عصبی مرکزی : نیز خود باعث نقص تهویه می گردد  مرکزتنفسی که هر یک از دوره های تنفسی را کنترل می کند در قسمتهای  تحتانی ساقه مغز (پل مغزی و بصل النخاع ) قرار دارد . حالاتی مثل مسمومیت دارویی ، هوشبری ، ضربه سر ، سکته مغزی ، تومورهای مغز ، انسفالیت ، مننژیت ، هایپوکسی و هایپرکاپنی همگی می توانند دستگاه عصبی مرکزی و مرکز تنفس را تضعیف کنند. در این بیماران تنفس با سرعت و عمق کم انجام می شود . موارد شدید ممکنت به ایست تنفسی منجر شود .
امواج عصبی مراکز تنفسی توسط اعصاب و از  نخاع شوکی به گیرنده های موجود در عضلات تنفسی می رسند. وجود هرگونه اختلال و بیماری اعصاب ، نخاع شوکی ، عضلات یا تلاقی گاه عصب عضله می تواند تاثیر چشمگیری روی تهویه داشته باشد.
( پلی نوریت ، میاستنی گراویس ، صدمه نخاع گردنی ، پولیومیلیت نمونه هایی از این گونه بیماریها به شمار می روند . )
بعد از اعمال جراحی بخصوص روی قسمتهای فوقانی شکم و قفسه سینه باید مراقبت بروز نارسایی تنفسی به علت تهویه نا کافی باشیم .
نارسایی تنفسی در این مرحله دارای دلایل متعدد است .
اثر داروهای هوشبری ( مرفین ، پنتوباربیتال ) مدت زیادی ادامه می یابد. این داروها با تاثیر مستقیم یا تقویت اثر مسکنهای مخدر باعث تضعیف مرکز تنفس می گردند.
درد نواحی  سینه ، شکم مانع تنفس عمیق و سرفه می شوند. در بسیاری از اعمال جراحی ضمن هوشبری از داروهای شل کننده عضلانی نیز استفاده می شود . عده ای از بیماران نمی توانند اینگونه داروها  را با سرعت عادی متابولیزه و دفع کنند و دارو در بدن آنها تجمع می یابد . به این ترتیب اثرات داروهای فوق مدت بیشتری ادامه می یابد و بیمار در مرحله بعد از عمل دچار ضعف و بی حالی است .
عدم تناسب تهویه – پرفیوژن بدنبال اعمال جراحی بزرگ شکم و قفسه سینه نیز در بروز نارسایی حاد تنفسی دخالت دارد .

ترشح جنب ، هموتوراکس ،‌پنوموتوراکس :
حالاتی هستند که با جلوگیری از اتساع ریه در کار تهویه ریه اختلالاتی ایجاد می کنند . این حالت معمولاً در بیماریهای زمینه ای ریه یا بیماریهای پرده جنب بوجود می آید . صدمه ناشی از تصادف با وسایل نقلیه موتوری یکی از شایعترین علل نارسایی حاد تنفسی است .
در این نوع حوادث حالاتی مثل ضربه سر از دست دادن هوشیاری و خونریزی  از بینی ، دهان باعث انسداد راه هوایی فوقانی ، تضعیف تنفسی می گردند . احتمال پنوموتوراکس ، هموتوراکس ، شکستگی دنده در این تصادفات وجود دارد که این حالات نیز می توانند به پیدایش نارسایی تنفسی کمک کنند. علاوه بر این احتمال شکستگی متعدد دنده ها و بروز قفسه سینه ناپایدار نیز  وجود دارد که این وضعیت نیز گاهی باعث نارسایی حاد تنفسی می گردد .
بسیاری از بیماریهای حاد ریوی هم ممکنست به نارسایی حاد ریه منجر شوند که از این بین پنومونی احتمالاً شایعترین آنهاست . پنومونی معمولاً  توسط ارگانیسم های ویروسی یا باکتریال بوجود می آید .
پنومونی شیمیایی حالتی است که در اثر استنشاق بخارهای تحریک کننده و آزار دهنده یا آسپیراسیون محتویات معده بوجود می آید . آسم برونشی – آتلکتازی آمبولی ریه و ادم ریه برخی دیگر از بیماریهای ریوی هستند که می توانند باعث نارسایی حاد تنفسی گردند

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.