سنگ کیسه صفرا، علائم، عوارض، تشخیص و درمان

صفرا یک مایع تولید شده توسط کبد است و از چند ماده از جمله ( کلسترول، بیلی روبین و نمکهای صفراوی که توسط سلول های قرمز خون دور انداخته شده اند ) ساخته شده است. سنگ می تواند در اندازه ی دانه های شن و ماسه کوچک، به بزرگی یک توپ گلف باشند.

سنگ های صفراوی چیست؟

سنگ صفرا قطعه ای از مواد جامد است که در کیسه صفرا تشکیل می شوند این سنگ ها گسترش پیدا می کنند زیرا کلسترول و رنگدانه های صفراوی گاهی اوقات ذرات سختی هستند.
دو نوع اصلی از سنگ های صفراوی وجود دارند.
سنگهای کلسترولی: این سنگ ها معمولاً زرد و سبز رنگ هستند و حدود ۸۰ درصد از سنگ های صفراوی را تشکیل می دهند.
سنگهای رنگدانه: این سنگ ها کوچکتر و تیره تر هستند و از بیلی روبین ساخته می شوند.

چه عواملی باعث تشکیل سنگ های صفراوی می شوند؟
ژنتیک
وزن بدن
کاهش حرکت ( جنبش) کیسه صفرا
رژیم غذایی
سنگهای صفراوی زمانی که یک عدم تعادل در مواد صفرا رخ دهد تشکیل می شوند به عنوان مثال، سنگ کلسترول ممکن است در اثر زیادی کلسترول در صفرا یا عدم توانایی کیسه صفرا برای تخلیه درست تشکیل شود.
سنگهای رنگدانه ای در افراد با شرایط خاص پزشکی، مانند سیروز ( یک بیماری کبدی که در آن بافت جوشگاهی جایگزین بافت کبد سالم می شود ) و یا بیماری های خونی مانند کم خونی داسی شکل شایع تر است. بیلی روبین یک ماده شیمیایی است که هنگامی که کبد سلولهای قرمز خون قدیمی را از بین می برد تولید می شود برخی بیماریها از قبیل سیروز کبدی و اختلالات خونی خاصی باعث می شوند تا کبد بیلی روبین بیشتری تولید کند و سبب تشکیل سنگ شود هنگامی که کیسه صفرا نتواند بیلی روبین اضافی را تجزیه کند سبب تولید مواد سختی شده که سنگ های رنگی نامیده می شود.

نشانه های سنگ صفراوی چیست؟

سنگ صفرا اغلب علامتی ندارد. و سنگهای خاموش نامیده می شود فرد معمولاً در حال بررسی برای بیماری دیگری متوجه سنگ صفراوی خود می شود.
هنگامی که علائم ظاهر می شود ممکن است شامل:
درد در پشت، سمت راست و بالا یا در وسط شکم، درد در شانه راست، درد در پشت بین تیغه شانه، درد ناگهانی و به سرعت در حال تشدید که ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.
تهوع-استفراغ
تب
رنگ زرد در پوست یا چشم ( یرقان )
مدفوع با خاک رس رنگی
دیگر مشکلات دستگاه گوارش، از جمله نفخ، سوء هاضمه، سوزش سردل و گاز می باشند

به دنبال مراقبت های فوری باشید اگر شما علائم و نشانه های عوارض جدی سنگ کیسه صفرا مانند:
درد شکمی شدید که شما نمی توانید بنشینید یا یک موقعیت راحت پیدا کنید.
داشتن زردی پوست و سفیدی چشم
تب بالا یا لرز
چگونه سنگ صفرا درمان می شود؟

سنگ های صفراوی معمولا با عمل جراحی برای خارج کردن کیسه صفرا درمان می شود این عمل جراحی کوله سیستکتومی باز نامیده می شود یک روش جدید، به نام کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی که تهاجم کمتری داشته و دارای عوارض کمتراست لذا بیشتر استفاده می شود.
کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی در این روش، ابزار، نور و یک دوربین از طریق چند برش کوچک در شکم منتقل می شود جراح داخل بدن را با نگاه کردن توسط یک نمایشگر ویدئویی مشاهده می کند این روش در حدود ۸۰٪ موارد از بین بردن کیسه صفرا استفاده می شود و بعد از جراحی، بیمار شب را در بیمارستان می گذراند.
:کوله سیستکتومی باز – این یک روش تهاجمی است که در آن جراح برشی در شکم برای حذف کیسه صفرا می دهد لذا بیمار برای چند روز پس از عمل جراحی در بیمارستان باقی می ماند.
اگر سنگ کیسه صفرا در مجرای صفراوی باشد کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپیک ممکن است برای پیدا کردن و خارج ساختن سنگ ها قبل یا در حین عمل جراحی کیسه صفرا مورد استفاده قرار گیرد.

آیا می توان از تشکیل سنگ صفرا جلوگیری کرد؟

شما نمی توانید از سنگ کیسه صفرا جلوگیری کنید اما شما می توانید خطر را با استراتژی شیوه زندگی صحیح کاهش دهد. یک رژیم غذایی متعادل مصرف کنید. پرش های وعده های غذایی نداشته باشید مقادیر کافی آب در هر روز برای حفظ هیدراته بدن خود مصرف کنید. اگر شما قصد کاهش وزن دارید آن را به آرامی انجام دهید. هدف از دست دادن بیش از دو پوند ( ۰٫۵ تا ۱ کیلوگرم ) در هفته نباشد. کاهش وزن سریع ممکن است خطر ابتلا به سنگ صفرا و دیگر مشکلات سلامتی را افزایش دهد.
چاقی و اضافه وزن سبب افزایش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا می شود برای رسیدن به یک وزن سالم با کاهش مقدار کالری که می خورید و افزایش مقدار فعالیت بدنی اقدام نمایید هنگامی که به یک وزن سالم رسیدید برای حفظ این وزن رژیم غذایی سالم و ورزش را ادامه ادامه دهید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.