سندرم درسلر،
حالتی است که ممکن است پس از بروز حمله قلبی یا جراحی قلب برای بیمار حادث شود. این حالت زمانی رخ می دهد که لایه خارجی قلب (پریکارد) ملتهب گردد. به نظر می رسد سیستم ایمنی در بروز این حالت دخیل باشد. معمولا پس از گذشت چندین هفته یا ماه پس از آسیب بافتی رخ می دهد. سندرم درسلر سبب ایجاد تب و درد قفسه سینه می گردد و ممکن است به صورت یک حمله قلبی دیگری احساس شود. سندرم درسلر با استفاده از داروهای ضد التهاب قابل درمان است. با پیشرفت اخیر در دانش پزشکی که در درمان حمله های قلبی نیز بی تاثیر نبوده است سندرم درسلر به میزان کمتری نسبت به قبل بروز می کند
علائم:

– درد قفسه سینه

– کوتاهی نفس ودرد هنگام تنفس

– تب

– درد شانه چپ

 
عوارض:
دو عارضه نادر اما بسیار مهم سندرم درسلر عبارتند از:

تامپوناد قلبی: این شرایط زمانی رخ می دهد که مایع اطراف قلب که آن را احاطه کرده است باعث تحمیل فشار به قلب گردد. این امر باعث می شود عمل پمپاژ قلب به درستی صورت نگیرد. درمان این عارضه نیاز به انجام عملی دارد که به پریکاردیو سنتز معروف است. مایع پریکارد از طریق یک سوزن ظریف خارج می گردد.

پریکاردیت فشارنده: این شرایط بواسطه عودهای مکرر پرده پریکارد ایجاد می گردد. این التهاب ها سبب می شود که پرده پریکارد ضخیم گردد. درمان این عارضه بواسطه انجام جراحی پریکاردیوتومی (برداشتن پریکارد) صورت می گیرد .

سایر عوارض شامل:

– پلورزی: التهاب غشای اطراف ریه و افیوژن ریه.

علل و عوامل خطرساز

این سندرم در حقیقت یک نوع واکنش خودایمنی تأخیری بر ضد آنتی‌ژن‌های میوکارد قلب است که در هنگام انفارکتوس در جریان خون رها شده‌اند. در واقع سندرم درسلر به واسطه حساسیت بیش از حد سیستم ایمنی ناشی از آسیب بافت قلبی ایجاد میشود. بدن ما نسبت به آسیب بافتی واکنش نشان می دهد و این واکنش را با فرستادن سلولهای ایمنی و آنتی بادیها به منطقه آسیب دیده برای تمیز کردن و ترمیم منطقه، اعمال می کند. اما این واکنش سبب ایجاد یک التهاب فزاینده در کیسه احاطه کننده قلب (پریکارد) شده و به دنبال آن علائم سندرم درسلر بروز میکند.

درمان
بطور کلی درمان شامل آسپیرین و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی فعالیت این دسته دارویی با استفاده از ممانعت از عمل آنزیم سایکلو اکسیژناز صورت می گیرد. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یکی از رایج ترین درمانها برای سندرم درسلر می باشند. در بسیاری از موارد نیز استفاده کوتاه مدت از نارکوتیک ها، کورتیکو استروئید و کلشی سین ضروری است. حتی گاهی بستری شدن و جراحی به بیمار توصیه میشود.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.