عناب

نام علمی: Zizyphus jujube

توصیف و ترکیبات:

عناب از جمله درختانی با میوه های سخت می باشد.این درخت خاردار و همیشه سبز با شاخه هایی شبیه به درخت مو و برگهایی به رنگ سبز تیره و میوه های تخم مرغی شکل به رنگ نارنجی یا قهوه ای است، مغز میوه این درخت دارای اسید خوارکی بوده و در مرکز ان هسته سختی وجود دارد.

میوه این درخت ۲ نوع است ،

یک نوع ان وحشی،کوچک و گرد و نوع دیگر زراعی،بیضی شکل ،گوشتی و بزرگتر می باشد. میوه زراعی آن در مقایسه با نوع وحشی شیرین تر می باشد.

آنالیز ها نشان می دهند که در هر ۱۰۰ گرم از آن ۸۱٫۶درصد اب،۰٫۸ درصد پروتئین، ۰٫۳درصد چربی، ۱۷درصد کربوهیدرات در هر ۱۰۰گرم بوده و مواد معدنی و ویتامین های ان شامل کلسیم ، فسفر ، آهن ، کاروتن، تیامین ، ریبوفلاوین ،نیاسین، و ویتامین C می باشد و هر دو نوع میوه ان دارای زیزیفیک اسید و تانن هستند.

قدرت شفابخشی و خاصیت ها:

پوست این درخت در جلوگیری از خونریزی موثر و میوه آن خون را تصفیه کرده و به هضم غذا کمک می نماید.

هوش و حافظه:

۱۰۰ گرم از میوه خشک عناب را در نیم لیتر آب می جوشانیم تا زمانی که مقدار ان به نصف کاهش یابد،سپس آن را با شکر یا عسل شیرین کرده و شب قبل از خواب ان را میل می کنیم. این جوشانده با افزایش ترشح گلوتامیک اسید به جریان خون ،فعالیت مغز را افزایش می دهد.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا:

خوردن (روزانه یکبار) یک قاشق چایخوری از آب تازه میوه عناب همراه با فلفل برای جلوگیری از آنفلوآنزا و  سرماخوردگی مفید است.

بیماره معده:

پوست این درخت برای درمان اسهال ، اسهال خونی و گاز معده استفاده می شود. دم کرده تهیه شده از پوشش درونی پوست درخت به عنوان مسهل برای درمان یبوست مصرف میشود.

بیماری های دهان:

دم کرده تهیه شده از برگ های تازه همراه با نمک،غرغره خوبی برای گلودرد،التهاب دهان؛ خونریزی لثه و زبان ترک خورده ناشی از مصرف بیش از حد میوه های ترش میباشد.

بیماری های پوستی:

ضمادی تهیه شده از برگ عناب برای بیماری های پوستی مانند جوش ها، دمل های بزرگ و ورم های چرکی (با افزایش ترشح چرک) مفید می باشد. همچنین در صورت ایجاد گل مژه نیز می توان از این ضماد استفاده نمود.این ضماد همراه با آب لیمو می تواند برای درمان نیش عقرب نیز استفاده کرد . از دم کرده برگ  این گیاه می توان به عنوان شوینده زخم و عفونت ها استفاده نمود.

آماس و ورم:

دم کرده برگ ها را می توان به عنوان لوسیون برای شستن چشم ها و بهبود ورم آنها استفاده نمود.

بیماری های مو:

برای جلوگیری از ایجاد بیماری پوست سر می توان از خمیر تهیه شده از برگهای  این گیاه بر روی پوست سر استفاده نمود، همچنین این خمیر موجب تقویت و افزایش رشد موها و تیر شدن و جلوگیری از سفید شدن انها می گردد.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله امنیتی زیر را تکمیل کنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.